Flamenko to synonim pasji, tej samej pasji którą znajdziemy w andaluzyjskiej stolicy - Sewilli. Ten gorący region w południowej Hiszpanii jest kolebką tej tradycyjnej sztuki, która obejmuje gitarę, śpiew i taniec.
Każdego roku wiele miast świętuje tradycyjne andaluzyjskie targi, czyli tydzień tańca, zabawy i spotkań ze znajomymi i rodziną, prawdziwa feria barw i dobrego humoru. Trzeba przyznać, że Feria w Sewilli jest po prostu spektakularna.
W większości miast okres ferii zbiega się z miesiącami letnimi - zwykle wypada w sierpniu. W Sewilli za to, ze względu na ekstremalne temperatury w środku lata, targi odbywają się w już w kwietniu, stąd Feria de Abril, czyli Kwietniowe Targi.
Feria de Abril w Sewilli co roku pozwala nam cieszyć się momentami naprawdę niezwykłymi, pełnymi kolorów i ruchu. W wirze fiesty andaluzyjskie tradycje mieszają się z barwnymi sukniami flamenko, powłóczystymi krokami tańca znanego jak sevillanas i karocami zaprzężonymi w dostojne konie, dodające temu festiwalowi charakteru trudnego do podrobienia.
Na Kwietniowej Ferii nie może zabraknąć typowego andaluzyjskiego jedzenia doprawionego sławnym winem fino, które zimne, świetnie studzi gorącą atmosferę radości i zabawy. Chociaż tapas są znakomite, a wina nie brakuje, to oczy wszystkich skupione są na niezwykłych pokazach Flamenko i Sevillanas (tańca wywodzacego się z Andaluzji). Podziwiać można występy tak profesjonalnych tancerzy jak amatorów, ale także osób które dołączają do 'pląsów' tylko dla zabawy.
Dla niewprawnego oka, oba style taneczne są bardzo podobne, istnieją jednak pewne różnice. Choreografia Sevillanas jest dość prosta, można powiedzieć, że to taniec rodem z ferii, dlatego też tańczy się go w parach. Ze względu na nieskomplikowane kroki, znajomość sevillanas okazuje się bardzo przydatna przy nauce flamenko, bo taniec stanowi dobrą podstawę dla skomplikowanych ruchów, którymi wykazuja się tancerze flamenko.
Pasja do flamenko
Początkowo, tańcu flamenko towarzyszyło jedynie rytmiczne klaskanie znane jako "toque de palmas". Dziś flamenko nie może obejść się bez dźwięku gitary i innych instrumentów, takich jak "cajón" czyli skrzynki perkusyjnej.
Flamenko jest sztuką, namiętną i wyrazistą. Poprzez swoje ruchy, mowę ciała i mimikę, tancerze flamenko rozwijają kolejno większość z silnych emocji towarszyszących nam na codzień, od explozji radości, pasji i miłości po gorycz, smutek, głęboki ból.
Oglądanie spektaklu flamenko to prawdziwa przyjemnosć dla zmysłów. Tancerka poprzez wystudiowane ruchy, ogromną ekspresje twarzy, rytm, potrafi przekazać to co ma w środku, uczucia, które pcha jej ciało w myśl choreografii.
Ciągłe ruchy delikatnych ciał tancerek są przesadzone i agresywne, razem z typowym strojem, falbaniastymi spódnicami i szalami, które podkreślają skręty towarzyszące recitalowi udręczonych gestów.
Flamenko XXI wieku
Flamenko na dzień dzisiejszy ma się znakomicie i cieszy z ogromnej ilości miłośników i entuzjastów tej szlachetnej, czystej formy sztuki nie tylko w Hiszpanii, ale na całym świecie. Prawie wszystkie hiszpańskie miasta oferują zajęcia z tańca, nauki gry na gitarze czy śpiewu. W ostatnich latach jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się szkoły w Stanach Zjednoczonych i Japonii, ta ostatnia ma więcej szkół Flamenko niż Hiszpania!
Jeśli chciałabyś zacząć swoją przygodę z flamenko, to nic prostszego! Minimalny wiek tancerek to 3 latka, a jedyne wymagania to specjalne buty do flamenko (z obcasikiem) i oczywiście miłość do tańca.
Buty do flamenko
Najważniejszą częścia stroju tancerza są jego buty. Mężczyźni zazwyczaj używają pantofli z niskim obcasem, natomiast buty tancerki mają sznurowadła lub guziki, który utrzymuje górną część stopy, posiadają też niewielki obcas.
Obcas mierzy zwykle od 2,5 do 7 cm i występuje w trzech różnych formatach; "Standardowe", "Carette" (zakrzywione) i "Cubano" (niski i gruby). Co ciekawe, w obcasie osadzone są gwoździe, dzięki którym przy wybijaniu rytmu słychać ten specyficzny, tępy odgłos stóp uderzającyh o ziemię. Im więcej treningu, a tym samym umiejętności nabytych przez tancerza, tym głośniejszy jest wystukiwany dźwięk.
Tradycja ciągle żywa
Jeśli istnieje coś, co powinniśmy z uporem kultywować i nie pozwolić zaniknąć to tradycje. Dzięki szkołom flamenko, dziesiątki i setki uczniów w każdym wieku, może poznawać tajniki tej starej sztuki. Popularność szkół flamenko tylko utwierdza w przekonaniu, że ten taniec to nie przestarzała tradycja a żyjąca i mająca się doskonale sztuka praktykowana przez ludzi w każdym wieku.
Głośna i pełna pasji celebracja niektórych zwyczajów czy tradycji dla nieprzyzwyczajonych do tego widoku oczu turysty może wydawać się conajmniej przesadzona. To właśnie ta dedykacja i poświęcenie sprawia, że flamenko to sztuka, która żyje, z pokolenia na pokolenie, urozmaicając niezwykle bogatą historię Andaluzji.
Flamenko to sztuka otwarta dla każdego, kto chce dobrze się bawić, dlatego turyści sa bardzo mile widziani. Jeśli myślicie o odwiedzeniu Andaluzji, powinniście dodać lekcję ognistego flamenko do swojej listy rzeczy do zrobienia. Najlepiej zacząć od zameldowania się w sercu andaluzyjskiej stolicy, dom do wynajęcia w Sewilli znajdziecie bez problemu, a stąd tylko krok od odkrycia miasta pełnego historii, uroku i niesamowitej kultury.
Dziękujemy Esther Vélez i uczniom szkoły "Estudio Flamenco" w Sewilli za pomoc przy tworzeniu artykułu.