Wielki Tydzień w Maladze, Hiszpania

Hiszpański Wielki Tydzień jest wydarzeniem, które każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Pełna emocji muzyka, ogromne trony ze scenami religijnymi idące w długich procesjach, zapach kadzidła  i wiele innych szczegółów sprawia, że to jedna z najpiękniejszych tradycji jakie do tej pory utrzymały się na Półwyspie Iberyjskim.

 

Jeśli mowa o Wielkanocy w Maladze to mowa również o imprezie wywołującej ogromne zainteresowanie wśród turystów, tych wierzących i niewierzących. W 1965 to cieszące się tak wielką popularnością święto zadeklarowano wydarzeniem znaczącym dla światowej turystyki.

 

Nazarenos

Nieco historii Wielkiego Tygodnia w Maladze

Po wiekach wpływów muzułmańskich i późniejszej rekonkwiście Królów Katolickich w 1487, konwersja na katolicyzm była niezwykle silna i odbywała się za pośrednictwem różnych metod, jedną z nich były przepełnione bogactwem i przepychem procesje Wielkiego Tygodnia.

Bractwa (las cofradías) znane są ze swojej długiej tradycji, Bractwo Chrystusa z Veracruz (la Hermandad del Cristo de La Veracruz) i Arcybractwo Krwi Chrystusa, to te najstarsze mieszczące się w Maladze. Wszystkie bractwa poruszają się według tej samej oficjalnej trasy, która rozpoczyna się na ulicy Alameda Principal ciągnie się przez rondo przy ulicy Marques de Larios i częścią calle Granada.

Cofradía
Mimo, że oficjalne obchody zaczynają się od Niedzieli Palmowej i trwają do Niedzieli Wielkanocnej, las cofradías przygotowują się wiele miesięcy wcześniej. Koordynacja najmniejszych szczegółów: nietypowych kostiumów, majestatycznych tronów, muzyki i innych dodatków to nie lada sztuka, tym bardziej, że w procesjach uczestniczą dziesiątki i setki osób.

Pasos czyli trony

Cristo de la humillación

Wielu mieszkańców Malagi towarzyszy tronom w typowym habicie nazarejskim (hábito de nazareno), część z nich trzyma krzyże, świece czy kadzidła. Kolory i krój habitów różni się w zależności od bractwa. Nakrycia głowy w wielu przypadkach to capirotes czyli czapki w formie rożka. Prawdę mówiąc pierwsze spotkanie z nazareno to przeważnie nie lada przeżycie. :)

Los hombres de tronos czyli mężczyźni dźwigający trony na swoich ramionach to prawdopodobnie najważniejsze postacie tego pochodu. Długość trasy bezpośrednio dotyka właśnie nich, bo trony mogą ważyć nawet do 5 ton, a cały ich ciężar spoczywa na ramionach tych ludzi. Czasem potrzeba aż 250 mężczyzn aby unieść statutę, trzeba też pamiętać, że procesja idzie nie tylko płaską ulicą, ale też chodnikami, gdzie występują stopnie, schodki czy ubytki w drodze... 

Z drugiej strony na całej trasie procesji na przejście czekają niecierpliwi wierni, którzy z nieukrywanym entuzjazmem witają poszczególne trony. Szczególnie wzruszające jest wyniesienie tronu ze świątyni ( zwróćcie uwagę na ogromne drzwi, otwierane na tę okoliczność), któremu towarzyszy tradycyjna muzyka wielkanocna i tysiące oglądających tłoczących się wokół.

Niedziela Palmowa - Domingo de Ramos

W Niedzielę Palmową to dzieci są pierwszoplanowymi postaciami w porannej procesji bractwa La Pollinica. Po południu możecie być świadkami niecodziennego widoku w dzielnicy La Trinidad, Bractwo Zdrowia czyli la Hermandad de la Salud swój tron wynosi z kościoła na kolanach!

I w końcu, jeden z najbardziej oczekiwanych momentów, emocjonujące podniesienie tronu bractwa del Prendimiento. Wszystko to w rytmie przeszywającej tradycyjnej muzyki.

Lunes Santo

Virgen

El Cautivo czyli Jeniec,  to jeden z najbardziej czczonych przez mieszkańców Malagi obrazów, poniedziałek jest dniem "Pana Malagi"(señor de Málaga), jego tron wychodzi z dzielnicy la Trinidad. Za tronem z wizerunkiem Chrystusa paradują pułki piechoty z Melilli. Ten obrazek robi wrażenie, tym bardziej, jeśli dodamy do tego góry białych i czerwonych goździków rzucanych przed pochodem. Nie dziwi też widok mnóstwa wiernych tłoczących się za tronem i składających różnego rodzaju przysięgi. 

Inna procesja, na która warto się wybrać to ta od Chrystusa Cyganów czyli el Cristo de los Gitanos, która przy akompaniamencie cygańskich pieśniarzy wychodzi z centralnie położonego kościoła - Iglesia de los Mártires. Przyjemnie patrzy się też na tron niesiony przez studentów, w procesji organizowanej przez Uniwersytet w Maladze.

Martes Santo

Inri 

Martes Santo to dzień, w którym szczególną uwagę przyciąga część Malagi znana jako la Victoria. Przyciągają wzrok zwłaszcza jej kolorowe procesje, ta od Jezusa (Jesús de El Rescate) z żółtymi i bordowymi tunikami czy ta organizowana przez la Cofradía de la Sentencia. Zwróćcie też uwagę na pochód Dziewicy El Rocio, nazywanej często narzeczoną czy też panną młodą Malagi, bo ubrana jest cała na biało.

Wtorek to także moment kiedy Matka Boska Bolesna (la Virgen de las Penas) prezentuje swój koc kwiatów spływającyh z jej ramion, pozostawiając upajający zapach cyprysów i białych goździków. To znak rozpoznawczy tego bractwa.

Wielka Środa - Miércoles Santo

Cristo

W połowie Wielkiego Tygodnia możemy cieszyć się oglądaniem przemarszów nie mniej ni więcej tylko czterech tronów Bractwa Fusionadas.

Z dzielnicy Capuchinos wychodzi tron Bracta Salezjańskiego, z jednym  znajcięższych tronów podczas malagejskich obchodów wielkanocnych. Potrzeba aż 280 mężczyzn aby go unieść. Bardzo charakterystyczne poczas przemarszu jest wypuszczeanie białych gołebi.

Nie przegapcie też procesji La cofradía de la Expiración, której towarzyszą ubrani w galowe stroje oficerowie Guardia Civil. 

Innym typowym dla Wielkiej Środy wydarzeniem jest uwolnienie więźnia z więzienia w Maladze. Ta formalna ceremonia odbywa się na Plaza de la Aduana, gdzie Nazarejczyk (figura Chrystusa) daje błogosławieństwo uwolnionemu. Więzień z reguły jest zamaskowany, uczestniczy w procesji jako znak wdzięczności.

Wielki Czwartek - Jueves Santo

Cristo de la Humillación

Jueves Santo z procesjami bractw: Mena, Esperanza czy Misericordia to prawdopodobnie najbardziej emocjonujący i najciekawszy dzień całego Wielkiego Tygodnia w Maladze.

Od samego rana tysiące ludzi zbiera się w porcie - Muelle Uno, aby cieszyć się jednym z momentów najbardziej typowych dla malagijskiej Wielkanocy - zejścia na ląd wojsk Legionu. Dumni, wyprostowani legioniści towarzyszą swojemu Chrystusowi od Dobrej Śmierci (Cristo de la Buena Muerte) śpiewając przy tym hymn: El Novio de la muerte co w wolnym tłumaczeniu znaczy Narzeczony śmierci. Uczestnictwo w tym spektaklu to prawdziwy przywilej.

Wielki Piątek - Viernes Santo

Semana Santa

Piątek to dzień ciszy, można w zasadzie oddychać atmosferą smutku i przygnębienia, zwłaszcza biorąc udział w procesji Chrystusa od Świętego Grobu (Cristo del Santo Sepulcro). Podczas przejśia panuje niezmącona cisza, słychać jedynie dźwięki marsza żałobnego. Oprócz tego możecie zobaczyć też pochód jednego z najmniejszych tronów wielkanocnych obchodów - Servitas. Podczas jego przejścia wyłaczane są miejskie światła, to bardzo emocjonujący moment.

Wielki tydzień w Maladze kończy się przejściem Zmartwychwstałego El Resucitado, w poranek Niedzieli Wielkanocnej. To najbardziej kolorowa i pozytywna procesja z całego tygodnia bo Chrystusowi towarzyszą przedstawiciele wszystkich malagijskich bractw.

Rekomendacje

Nazareno

  • Wygodne buty - obejrzenie przynajmniej kilku procesji to dobrych kilka godzin, nie warto męczyć się w szpilkach, poza tym w tłumie, prawdopodobnie zostaniecie nieco "podeptani"
  • unikajcie przemieszczania się autem, transport publiczny to dużo lepsza opcja
  • uchwycicię atmosferę bractw odwiedzając świątynie w godzinach porannych kiedy przygotowywane są trony
  • w poniedziałek - Lunes Santo z samego rana weźcie udział w procesji Zniewolonego (el Caytivo), w której bierze udział cała dzielnica.
  • Zejście na ląd  legionistów z tronem w malagijskim porcie - to punkt obowiązkowy, takie rzeczy zobaczycie tylko w Maladze 
  • szanujcie wyznaczone przejścia przez ulicę, procesje podczas Wielkiego Tygodnia mają pierwszeństwo
  • uważajcie na dzieci, w tłumie łatwo się zgubić.

Podczas Wielkiego Tygodnia na pewno przez większość czasu będziecie spędzać na ulicy, tak jak to robią tutejsi. Warto spróbować zatem typowych tapas z Malagi, najlepszych tutejszych churros a wieczorem wybrać się na kolację do jednej z najlepszych restauracji.

Gdzie zaparkować?

Podczas Semana Santa najlepiej zostawić samochód w domu i poruszać się przy pomocy komunikacji miejskiej. Jeśli jednak nie ma innej opcji, tu znajdziecie kilka parkingów dostosowanych do natężenia ruchu w tych dniach.