Malaga - poznaj miasto na rowerze

Miejsce urodzenia ekscentrycznego Pabla Picassa w ciągu ostatnich lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Do tej pory pozostawiana nieco z boku, będąca raczej miejscem gdzie bywa się przejazdem, dziś Malaga cieszy się gwarem turystów przybywających na wczasy na Costa del Sol.

 

 

Malaga znana przede wszystkim jako stolica Costa del Sol, to jedno z tych punktów na mapie, które rokrocznie pojawiają się na listach miejsc, w których jakość życia jest najwyższa. Słońce, morze i górzysty krajobraz za plecami to baza, na której opiera się Malaga. Dodatkowe punkty miasto zdobywa za bogactwo historyczne (ponad 3 tysiące lat!), doskonałe jedzenie w dobrych cenach i niesamowicie przyjaznych ludzi. Fakt, że wszystkie interesujące miejsca skoncentrowane są w historycznym centrum, gdzie większość ulic to deptaki, a samo miasto nie jest górzyste, sprawia, że to właśnie rowery miejskie królują na ulicach Malagi i stały się najlepszym sposobem na zwiedzenie miasta.

 Bike Tour Malaga

 

Przygotowaliśmy, krótki przewodnik dla tych, którzy chcą zwiedzić Malagę na rowerze, poznać najważniejsze jej punkty i zobaczyć najbardziej emblematyczne zabytki w ciągu kilku godzin. 

1. Plaza de la Marina

Plaza de la Marina, Malaga

 

Pierwszy przystanek to Plaza de la Marina, jeden z najważniejszych i najbardziej centrycznie położonych placów Malagi. Wycieczkę warto zacząć tutaj z kilku powodów. Po pierwsze w okolicy istnieje kilka wypożyczalni i sklepów z rowerami, w których można wynająć jednoślad na kilka godzin a nawet kilka dni (cena za 1 dzień to 10 euro). Poza tym to tu znajduje się główne Biuro Informacji Turystycznej, do którego warto zajrzeć i dowiedzieć się co akurat dzieje się w mieście (czasem wejścia do muzeów sa darmowe). Plac to wejście do portu, znajduje się tuż przy głównej arterii miasta - Alameda Principal, prowadzi też bezpośrednio do zielonych płuc centrum Malagi - Parque de Malaga

 

Jadna z fasad w centrum Malagi

 

W samym centrum placu znajduje się fontanna, natomiast w jego tylnej części emblematyczny pomnik El Cenachero. Monument przedstawia przystojnego rybaka niosącego kosze ze świeżymi rybami, lata temu był to widok bardzo popularny na ulicach Malagi, dziś to jeden z najważniejszych symboli miasta. Co ciekawe, autor statuy Jaime Fernández Pimentel swój posąg wzorował na prawdziwej postaci, cenachero to miejscowy rybak Manolo znany jako "El Petaca". 

2. Parque de Malaga

Paseo del Parque, Malaga

 

Wystarczy przejść/przejechać przez ulicę aby znaleźć się w malagijskim parku - Parque de Malaga. To jeden z największych i najbardziej znanych parków w mieście i jeden z największych skupisk flory tropikalnej w Europie. Oddziela część portową miasta od jego centrum, dając dom wielu egzotycznym roślinom i skrzeczącym od rana papużkom, których tu pełno. 

 Malaga park, El Parque de Malaga

 

Projekt parku powstał w latach 70-tych XIX wieku, chociaż inauguracja 'obiektu' odbyła się w 1899 roku to prace trwały aż do 1921. Od tego momentu park uległ kilku renowacjom, ale oryginalny kształt został zachowany. Wśród palm, bluszczy, setek gatunków roślin znajdziemy oczka wodna, plac zabaw dla dzieci, kiosk i amfiteatr, w którym odbywają się przedstawienia i imprezy. Oprócz tego co krok trafimy na posągi i rzeźby hiszpańskich artystów, jak Ruben Darío czy Salvador Rueda. Na młodsze pokolenie, w samym centrum parku, na placu zabaw, czeka jeden z najbardziej znanych monumentów w Maladze - uroczy osiołek Platero, bohater książki "Platero y yo" andaluzyjskiego autora J.R. Jimeneza.  

3. Plaza de Toros La Malagueta

Plaza de Toros La Malagueta, Malaga

 

Arena walki byków to miejsce emblematyczne dla większości andaluzyjskich miast, nie inaczej jest z Malagą. Budynek robi wrażenie, zwłaszcza wchodząc na główną, wypełnioną złotym piaskiem arenę, otoczoną z każdej strony miejscami dla nieco ponad 9 tys. widzów. Wejście do budynku razem z wejściówką do muzeum kosztuje 1,80 euro za osobę. 

 

 Plaza de los Toros, Malaga

 

Plaza de Toros została zbudowana w 1874, a zaprojektowana przez Joaquína Rucobę, naczelnego architekta miasta Malagi, tego samego, który pracował przy planach Parque de Malaga i miejskiego targu - Mercado de Atarazanas. Budynek charakteryzuje się stylem neomudéjar, popularnym w architekturze zwłaszcza w XIX i XX wieku i nawiązującym do arabskich korzeni Andaluzji. Dziś to miejsce uznane jest za dziedzictwo historyczne Hiszpanii. Kilka razy w roku odbywają się tu korridy, jednak coraz częściej arena wykorzystywana jest jako miejsce targów, koncertów, przedstawień. 

4. Plaża La MalaguetaPaseo Maritimo

Playa de la Malagueta, Malaga

 

La Malagueta to najbardziej znana z plaż Malagi. Znajduje się tylko kilka kroków od centrum miasta i nowego portu Muelle Uno. To tu na 1200 metrach piasku spotykają się mieszkańcy i turyści aby spędzić leniwy dzień na opalaniu, wspólnym pikniku i kąpielach. Na Malaguetę docieramy wprost z paseo maritimo, czyli pasażu nadmorskiego. Zaczyna się on w porcie i biegnie przez całą długość plaży aż do modnej dzielnicy Pedregalejo i dawnej rybackiej dzielnicy El Palo.

 

Sardynki, Malaga

 

Tak Malagueta jak cały pasaż to doskonałe miejsce na spróbowanie miejscowych przysmaków. Wzdłuż paseo znajdziecie mnóstwo plażowych restauracji - chiringuitos, serwujących świeże ryby, owoce morza i doskonałe paelle. Koniecznie należy spróbować dań typowych wyłącznie dla prowincji Malaga - pescaito frito (różnego rodzaju rybki smażone na głębokim tłuszczu) oraz espetos de sardinas (grilowane sardynki). Po takiej przekąsce wytrwali mogą kontynuować rowerowe zwiedzanie albo uciąć krótką drzemkę pod licznymi tu palmami.

5. Muelle Uno i Muelle Dos

Muelle Uno, Malaga

 

Konstrukcja nowego portu planowana była długo, wykańczana w bólach jeszcze dłużej, ale od 2011 roku tak mieszkańcy jak przyjezdni moga cieszyć się miejscem, w którym chce się bywać. Muelle Uno to część ciągnąca się od śnieżnobiałej latarni morskiej (La Farola) aż do Centrum Pompidou.

Znajdziemy tu mnóstwo sklepów, restauracji i kawiarnii, w których można napić się czegość orzeźwiajacego albo spędzić romantyczny wieczór  z widokami na oświetlony port i obracający się w oddali diabelski młyn. Tu to znajduje się jedyna restauracja w Maladze mogąca się poszczycić gwiazdką Michelina - Jose Carlos Garcia. Pojawienie się znanego muzeum sztuki współczesnej dodało prestiżu temu miejscu, a kolorowy sześcian, który symbolizuje Centrum Pompidou świetnie komponuje się z otaczeniem. 

 

Centre Pompidou, Malaga

 

Muelle Dos jest przedłużeniem tego pierwszego, przed oczami ukazuje się modernistyczna, biała konstrukcja nad promenadą, rzucająca długie cienie na spacerowiczów. To miejsce nosi nazwę Palmeral de las Sorpresas, co znaczy Palmowy Ogród Niespodzianek i rzeczywiście oferuje mnóstwo rozrywki zwłaszcza dla najmłodszych. Liczne ogrody, place zabaw dla dzieci, kilka elementów wodnych i różnego rodzaju aktywności, zapewnią rozrywkę na wiele godzin. 

Cały kompleks jest bardzo nowoczesny i elegancki. Wzdłuż ścieżek rośnie 420 drzewek palmowych, na tutejsze ogrody składa się w sumie 7400 drzew i roślin tropikalnych.

6. Ogrody Pedro Luis Alonso i widoki na Gibralfaro

Ogrody Pedro Luis Alonso, Malaga

 

Te ogrody są często pomijane przy zwiedzaniu Malagi, chociaż leżą w jej centralnej części, tuż przy budynku ratusza. Park powstał w 1947 z projektu słynnego w Maladze architekta Fernando Guerrero Strachana a swoją nazwę zawdzięcza pierwszu po wojnie burmistrzowi Malagi - Pedrowi Luisowi Alonso. Geometryczny wzór nawiązujący do ogrodów francuskich ma tak naprawdę wiele wspólnego z typowym andaluzyjskim patio. Roślinność to przede wszystkim drzewka mandarynek i pomarańczy, cudownie pachnące azaharem zwłaszcza wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Także różne gatunki róż, kwitnące w różnych momentach roku, sprawiają, że nie ważne w jakim okresie przejdziesz przez park, zawsze wyczujesz kwiatowy aromat w powietrzu.

 

Malaga Park

 

Centralnym punktem ogrodu jest pomnik przedstawiający mężczyznę sprzedającego biznagi - El Biznaguero. Biznaga to jeden z najważniejszych symboli Malagi - kwiat kwiatów, to patyczek przystrojony kwiatami jaśminu, pachnący niezamowicie zwłaszcza w gorące sierpniowe noce, kiedy to ich sprzedawcy - biznagueros spacerują po centrum oferując je zakochanym mężczyznom. Pomnik jest autorstwa Jaime Fernandez Pimentel, tego samego, który stworzył wspomianego wcześniej Cenachero i osiołka Platero.

 

Widoki na Malagę ze wzgórza Gibralfaro

 

Warto wspomnieć, że doskonale widać stąd tak górującą nad głowami twierdzę Alcazabę jak punkt widokowy - Mirador del Gibralfaro, na który można udać się prowadzącymi stąd, dość stromymi schodkami. Na szczycie wzgórza Gibralfaro znajduje się zamek o tej samej nazwie - Castillo de Gibralfaro. 

Castillo to jeden z pierwszych budynków w Maladze, swoja historią sięga do czasów fenickich, którzy osiedlili się na tych ziemiach niemal 3 tys. lat temu. Fenicjanie od początku wykorzystali potencjał drzemiący na wzgórzu budując tam twierdzę, przez wieki uważaną za jedną z najbardziej niezdobytych warowni na Półwyspie Iberyjskim.
 
Castillo de Gibralfaro in Malaga
 
 
Nazwa Gibralfaro wywodzi się z języka fenicyjskiego właśnie i oznacza wzgórze z latarnią morską. Przez lata zamek był w rękach Rzymian, a potem Arabów, którym służył w obronie kompleksu pałacowego Alcazaby. Podczas rekonkwisty, król katolicki Ferdynand przez miesiące oblegał zamek zanim w 1487 udało się go zająć. 
Dziś zamek można oglądać codziennie od 9.00 do 20.00 (latem) lub 18.00 (zimą). Cena biletu wstępu dla osoby dorosłej to 2,20 euro.

7. Alcazaba i Teatr Rzymski

Teatr Rzymski, Alcazaba, Malaga

 

Tylko kilka kroków od różanego ogrodu znajdują się dwa ważne malagijskie zabytki - Alcazaba i leżący u jej stóp teatr rzymski. Wjeżdżając na calle Alcazabilla na środku niewielkiego placu zobaczymy szklaną piramidę, która odkrywa przed przechodniem część starożytnych murów. Teatr datuje się na I wiek p.n.e., kiedy Cesarstwem Rzymskim władał cezar Oktawian August. Aż trudno uwierzyć, że budowlę odkryto dopiero w poprzednim wieku, w 1951 roku a jego dzisiejszy wygląd możemy podziwiać od 2011 roku. Latem w piątkowe i sobotnie wieczory często wystawiane są tu sztuki teatralne starożytnych klasyków.

Wizyta w ruinach jest darmowa, w poniedziałki ruiny są zamykane dla zwiedzających.

 

Twierdza Alcazaba, Malaga

 

Nad teatrem majestatycznie górują czerwone mury kompleksu pałacowego znanego jako Alcazaba. Ten arabski pałac zbudowany na punicko-rzymskich ruinach to jedno z głównych symboli Malagi. Budynek ciągnie się wzdłuż wzgórza Gibralfaro, na którego szczycie znajdziemy Castillo de Gibralfaro. Pałac do 1487 roku służył taifom jako rezydencja mieszkalna, pełnił funkcje polityczne i administracyjne. Po przejęciu miasta przez Królów Katolickich kompleks miał się świetnie aż do 1675, niestety po tym czasie coraz bardziej zaczął popadać w ruinę.

 

Malaga Alcazaba

 

Wojny, trzęsienia ziemi, rozkradane przez miejscowych cegły mające służyć jako budulec dla nowych domów konstruowanych w pobliżu. W międzyczasie  Alcazaba służyła nawet jako szpital i wojskowe więzienie. Na początku XX wieku także bezdomni korzystali z opuszczonych murów pałacu. Dopiero w latach 30-tych poprzedniego wieku zdecydowano, że zabudowania mają wartość historyczną i postanowiono objąć je ochroną i zrehabilitować. 

 

Malaga - Alcazaba

 

Na terenie obiektu, obok zabudowań pałacowych, znajdują się urokliwe ogrody i typowe arabskie patia, pachnące pomarańczami i jaśminem. Widoki z murów Alcazaby na port Muelle Uno, arenę walki byków i diabelski młyn są bezcenne. 

Koszt wstępu to 2,20 euro, w niedzielę po 14.00 wstęp jest wolny.

8. Plaza de la Merced i dom narodzin Picassa

Plaza de la Merced, Malaga

 

Kolejnym ważnym punktem na mapie Malagi jest Plaza de la Merced, swoją nazwę zawdzięcza kościołowi i klasztorowi pod wezwaniem Matki Boskiej Miłosiernej - Iglesia y Convento de Nuestra Señora de la MercedTo jeden z największych i najpiękniejszych placów w mieście, w jego centrum znajduje się obelisk poświęcony generałowi Torrijos i jego 48 kompanom zamordowanym w 1831 roku

 

Casa Natal

 

Plac w XIX wieku był popularnym miescem zamieszkania artystów, to tu w 1881 w jednym z budynków nazywanych Casas de Campos przyszedł na świat Pablo Ruiz Picasso. Dziś w domu jego narodzin znajduje się muzeum - Fundación Picasso Museo Casa Natal, a  w 2008 roku na ławce tuż przed jego domem posadzono naturalnej wielkości figurę artysty. 

 

Picasso, Plaza de la Merced


Życie na placu kwitło tak naprawdę już od późnego średniowiecza, w XV wieku znajdował się tu targ, stąd też plac w tamtym okresie nazywał się Plaza del Mercado. W późniejszym czasie, przede wszystkim w XIX wieku, stał się miejscem spotkań miejscowych arystokratów i artystów.

Dziś to jedno z ulubionych punktów mieszkańcow Malagi, popołudniami tutejsze kafejki i kawiarnie wypełniają się po brzegi miejscowymi i turystami korzystającymi z popołudniowego słońca. Gwarowi towarzysza  zastępy gołębi, których jest tu więcej niż  w jakimkolwiek innym miejscu. Łatwo w takiej scenerii wyobrazić sobie młodego Picassa przyglądającemu się tym ptakom z okna, motyw gołębia pojawiał się w ciągu całego twórczego życia artysty.

9. Muzeum Picassa i calle San Augustin

Calle San Augustin, Malaga

 

Podążając śladem Picassa trafimy na Calle Granada, na której znajduje się kościół, w którym artysta został ochrzczony - Iglesia de Santiago Apóstol. To też jeden z czterech kościołów katolickich istniejących w granicach murów miasta (w średniowieczu Malaga była otoczona murem) podczas arabskiego panowania, stąd bardzo wiele detali architektonicznych w stylu mudejar. Sama ulica - calle Granada ma dla Malagi olbrzymie znacznie. To po niej wkroczyli do miasta Katoliccy Królowie 18 sierpnia 1487 roku. 

 

Picasso Museum

 

Z tej ulicy wystarczy skręcić w prawo aby dotrzeć do wąskiej uliczki calle San Agustin, która jako jedna z nielicznych zachowała swój tradycyjny charakter. Jej nazwa pochodzi od klasztoru Św. Augustyna założonego tutaj w XVI wieku, natomiast wcześniej, tuż po wejściu do miasta Królów Katolickich ulicę nazywano calle de los Caballeros (caballeros to po hiszpańsku rycerze), ze względu na dużą liczbę katolickich rycerzy, którzy zdecydowali się tu osiedlić. Warto wspomnieć, że po rekonkwiście Malagi, król zadecydował, że określona ilość rodzin muzułmańskich pochodzących ze szlachty będzie mogła pozostać w mieście. To właśnie na ulicy San Agustin znajdowała się La Moreria, gdzie mudeharowie mieszkali, mieli swój meczet, piec oraz łaźnie.

 

Muzeum Picassa, Malaga

 

Ważnym punktem na mapie jest Muzeum Picassa oferujące zwiedzającym aż 285 prac w różnych technikach, którymi operował artysta. Dodatkową atrakcją jest lokalizacja muzeum, które mieści się w Pałacu Hrabiów Buenavista (Palacio de los Condes de Buenavista), zalicznego do najpiękniejszych budynków w Maladze. Największe wrażenie na zwiedzającym robi wewnętrzne patio, otoczone rzędami białych kolumn.

 

Picasso Museum Malaga

 

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 10 euro (kolekcja stała + wystawy okresowe).

Calle San Agustin bardzo często pojawia się na pocztówkach, bo to jedno z najlepszych miejsc na podziwianie znajdującej się na jej końcu katedry.

10. Katedra w Maladze

Katedra w Maladze

 

Ciężko tu nie trafić, bo Katedra Wcielenia (Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación) to jeden z najwyższych budynków w Maladze. Rozkaz budowy świątyni wydał sam Ferdynand Aragoński, zaraz po zdobyciu miasta w 1487. Projektem budynku zajął się sławny architekt Diego de Siloé, a budowę rozpoczęto w miejscu gdzie do niedawna znajdował się najważniejszy meczet Malagi w 1528. Prace ukończono dopiero 200 lat później. Jako, że budowa katedry trwała bardzo długo jej renesansowy styl tworzy ciekawą kombinację z gotykiem oraz stylem barokowym, widocznym np. w barokowych organach. Jednym z najważniejszych elementów, który znajdziemy w tym kościele jest wykonany w stylu barokowym chór złożony z 42 drewnianych figur autorstwa Pedro de Mena. 

 

Katedra w Maladze

 

Największą osobliwością Katedry jest brak jednej z wież. Brak funduszy sprawił, że zdecydowano oddać budynek do użytku w niepełnej postaci. Mieszkańcy przyjęli ten fakt dość ciepło bo katedrę zaczęto nazywać La Manquita, co miało oznaczać jednoręką kobietę.

Integralną częścią zabudowań jest wypełnione drzewkami pomarańczowymi patio, co przywodzi na myśl muzułmańską bazę, na której stoi dziś świątynia.

 

Malaga cathedral

 

Bilet wstępu do Katedry Wcielenia kosztuje 5 euro, ale jako, że w niedzielę odbywają się msze, można w nich uczestniczyć i zobaczyć kościół za darmo.

11. Plac Konstytucji

Plaza de la Constitución, Malaga

 

Już od czasów arabskich Plaza de la Constitución była najważniejszym placem w mieście. Oczywiście w tych odległych czasach o konstytucji nie myślano, a plac nazywano  Plaza de las Cuatro Calles (Plac Czterech Ulic - to stąd wychodziły cztery najważniejsze ulice miasta) czy Plaza Pública (Plac Miejski). Dzisiejsza nazwa nadana została w 1812 roku, w tym samym w którym uchwalono hiszpańską konstytucję. 

 

Fuente de la Genova

 

Dziś, tak jak przed wiekami plac tętni życiem i jest miejscem spotkań, spacerów, najważniejszych wydarzeń w życiu miasta. Na rynku znajduje się fontanna - La fuente de Génova, otoczona XIX-wiecznymi budynkami, z których jednym z najbardziej emblematycznych jest pasaż handlowy Pasaje Chinitas. To miejsce było niezwykle popularne zwłaszcza na początku XX wieku, kiedy na niewielkim placyku wewnątrz pasażu znajdowało się słynne El Café de Chinitas. Ten maleńki teatr, który służył też jako bar, kawiarnia a czasem dom publiczny gościł najlepszych tancerzy flamenko tamtego okresu i ówczesną bohemę artystyczną. Także słynny poeta Federico Garcia Lorca był stałym bywalcem, a o kawiarnii wspomniał w jednym ze swoich wierszy.

 

Kawy w Maladze

 

Plac Konstytucji cieszy się z posiadania jeszcze jednego miejsca, którego nie można przegapić na kulturalnej mapie Malagi - Café Central. Zamówić kawę w Maladze to prawdziwa sztuka, dlatego warto zapoznać się ze specyficznym systemem miar, który ma ułatwić wybranie idealnej kawy dla każdego podniebienia. 

Najlepsze apartamenty w Maladze znajdują się nieopodal placu, to najlepszy punkt wypadowy do zwiedzania miasta.

12. Calle Larios

Calle Larios, Malaga

 

Calle Marqués de Larios to główna arteria miasta wiodąca z Alameda Principal aż do Placu Konstytucji. Dziś to jedna z najdroższych ulic handlowych w Hiszpanii, dlatego tak wiele tu sklepów znanych sieci, które mogą sobie pozwolić na wysokie czynsze. Dzisiejszy deptak w momencie inauguracji w 1891 był jedną z najważniejszych ulic miasta, po której poruszały się automobile i pojazdy konne. Większą część budowy tej drogi sfinansowała rodzina markizów Larios, stąd jej nazwa i pomnik seniora rodu na rondzie przy jej ujściu. 

 

Calle Larios, Malaga

 

Jeśli coś się dzieje, to bądź pewny, że będzie się działo na Calle Larios. Rok po roku to właśnie przez Calle Larios przechodzą procesje Wielkiego Tygodnia, to tu odbywają się koncerty i występy podczas karnawału, mieszkańcy przez 7 gorącyh dni celebrują święto miasta - Feria de Malaga i z otwartymi ustami podziwiają świąteczne, świetlne dekoracje.

 Flamenco Dresses

 

Oprócz tego w kwietniu, podczas festiwalu filmowego Festival de Málaga Cine en Español (FMCE)  na calle Larios pojawia się czerwony dywan, gdzie każdy może poczuć się jak gwiazda, za to we wrześniu na ulicy organizowany jest pokaz mody malagijskich projektantów dostępny dla wszystkich - Pasarela Larios Málaga Fashion Week

13. Targ miejski Atarazanas

Mercado Atarazanas, Malaga

 

Ostatnim punktem naszej wycieczki rowerowej jest targ miejski - Mercado de Atarazanas. Targ od rana do południa tętni życiem. Tu kupujący znajdzie praktycznie wszystko czego potrzebuje, przede wszystkim swieże ryby z zatoki, lokalne warzywa, mnóstwo marynowanych oliwek czy pysznych serów. Warto zwrócić uwagę na główną bramę, która jest oryginalną pozostałością po arabskiej stoczni, która znajdowała się tu jeszcze w XIV wieku.

 

Ataranzas Market, Malaga

 

Chciałoby się zapytać, co robi stocznia w środku miasta? Otóż aż do XVIII wieku morze sięgało dokładnie do miejsca, w którym znajduje się dzisiejszy targ. Po najeździe Królów Katolickich budynek zmienił swoje przeznaczenie na klasztor, a potem kolejno magazyn i szpital wojskowy. 

 

Mercado Atarazanas - Targ w Maladze

 

W połowie XIX wieku obiekt popadł w ruinę, ówczesne władze miejskie zdecydowały, że zdewastowany budynek zostanie rozebnrany a na jego miejscu powstanie miejski rynek. Architekt zajmujący się projektem zachował jeden z łuków, który dziś znajduje się właśnie na wejściu. Nowa część targu w detalach i zdobieniach także nawiązuje do arabskich korzeni tego miejsca, chociaż zbudowana z nowoczesnego w tamtych czasach żelaza. 

Wejście na targ jest darmowe.

Dojazd z Mercado na Plaza de la Marina, gdzie rozpoczęliśmy wycieczkę, zajmuje około 3 minut. Najlepszym sposobem na spędzenie reszty dnia jest wybranie się na najlepsze tapas w Maladze lub późnego drinka na jednym z tutejszych tarasów w centrum. A jeśli rozsmakujecie się w Maladze na tyle, żeby zostać dłużej, noclegi w Maladze to nie problem. Tak w mieście jak w pobliskich miejscowościach można znaleźć apartamenty w dobrej cenie nawet na ostatnią chwilę.  

 Mapa - Jak zaplanować zwiedzanie Malagi na rowerze?