W Maladze dostaniesz dokładnie taką kawę jaką lubisz. Mieszkańcy tego miasta twierdzą, że nikt nie pije kawy w ten sam sposób, dlatego istnieje tu tak wiele odmian i nazw, że potrzebny jest słownik żeby je odróżnić i zamówić taką, jaką rzeczywiście chcesz wypić.
To Café Central, jedna z historycznych kawiarnii Malagi szczyci się chlubnym tytułem pioniera w tej kwestii.
Kawy w Maladze - film
Początki
Wszystko zaczęło się na początku lat 50-tych w samym sercu Plaza de la Constitución. Café Central, bo o niej mowa, to wyjątkowe miejsce, które gromadziło znane głosy epoki, gdzie odbywały się występy i koncerty copli, zachowała swój dawny urok do dziś. Pół wieku później kawiarnia nadal prowadzona jest przez rodzinę twórcy oryginalnego systemu podawania kawy - Don José Prado Crespo. Nie zmieniła się też sama kawa, to ta sama mieszanka, którą pito 70 lat wcześniej, pochodząca od tego samego dostawcy.“Chodzi o wspieranie lokalnych dostawców”- mówi pochodzący z Malagi Ignacio Prado, wnuk Don José Prado Crespo, podkreślając jak ważne dla miejscowej społeczności jest korzystanie z lokalnych produktów dobrej jakości.
System miar
Ten system miar ma bardzo ciekawą wartość socjokulturową w Maladze. Don José Prado zauważył potrzebę ujednolicenia go dzięki swojej codziennej pracy z klientami. Zamawiając ulubiony napój używali bardzo andaluzyjskiego wyrażenia “un dedo de café”, oznaczającego ilość kawy na wysokość jednego palca. Dla jednych "na palec" to nieco za dużo, dla innych to bardzo mało. Wywoływało to zwyczajne marnotrawstwo kawy, co było problemem w czasach powojennych, jako że nawet podstawowe produkty takie były bardzo drogie i trudne do uzyskania.
Don José rozwiązał ten problem unifikując system, dostosowując ofertę do gustów i potrzeb swoich klientów. Stworzył coś jedynego w swoim rodzaju i zmienił sposób zamawiania kawy wśród mieszkańców Malagi, który stał się tym samym swoistym znakiem rozpoznawczym miasta.
Tak się zamawia kawę w Maladze
Umawianie się na tzw. "cafelito" wywodzi się z otwartego i towarzyskiego charakteru Hiszpanów i jest częścią ich kultury. Kawa na śniadanie, kawa po posiłku, kawa na podwieczorek. W Maladze na pewno zetkniecie się z kelnerem, który zapyta jak chcesz swoją kawę: una nube o un semi largo, pytając o ilość mleka, która powinna się w niej znaleźć.
Kawowy słownik
Nube: to szklanka gorącego mleka z kilka kroplami kawy(10% objętości napoju)
Sombra: nieco więcej kawy niż w nube (20%).
Corto: prawie połowa szklanki kawy.
Mitad: jak nazwa wskazuje ma takie same proporcje kawy co mleka (50%)
Largo: szklanka kawy z kilkoma kroplami mleka. (60-70%)
Solo: czarna kawa bez dodatku mleka
Kawy semi corto i semi largo są mniej popularne. Te nazwy są używane tylko na terenie Malagi.