Festiwal Patios to zwyczaj typowy dla andaluzyjskiego miasta Kordoba. "Patios" tłumaczy się na polski jako dziedzińce i mówiąc to mamy na myśli prywatne maleńkie podwórka, ukryte za murami i bramami miejskich domów. Wszystkie patia mają ciekawą historię i są integralną częścią bogatej historii Kordoby.
Patia pierwotnie miały zapewnić ulgę i schronienie przed intensywnym letnim upałem, ale z biegiem czasu przekształciły się w miniaturowe oazy, wypełnione jasnymi kwiatami, tropikalnymi roślinami, delikatnymi elementami wodnymi, wygodnymi meblami i eklektyczną dekoracją.
Centralnym elementem patia są setki roślin i kwiatów, które tworzą koce koloru na każdej ścianie i rogu patia.
Większość patiów łączy się z prywatnymi domami, więc patia są zamieszkane, kochane i przez cały rok ich właściciele troskliwie się o nie troszczą. Setki roślin i kwiatów wymagają wielu godzin opieki i za tymi spektakularnymi patiami są ich ciężko pracujący właściciele, którzy poświęcają godziny na utrzymanie należytego porządku.
Poświęcenie wkładane przez właścicieli poszczególnych domów wynika z pasji i miłości do roślin i kwiatów. Chociaż Festiwal Patios trwa tylko dwa tygodnie, patia wymagają opieki przez okrągły rok, a więc dla właścicieli to rok codziennego wysiłku, ale także codziennej rekompensy. Hojnie otwierają oni swoje podwórka na czas trwania festiwalu, aby goście z całego świata mogli doświadczyć i cieszyć się pięknem tych wnętrz.
Stowarzyszenie Przyjaciół Patiów w Kordobie
Stowarzyszenie Przyjaciół Patiów tworzy grupa wolontariuszy i miłośników tej tradycji, jej głównym celem jest dzielenie się swoją wiedzą i pasją z uczestnikami festiwalu. Stowarzyszenie posiada również własne patio, zlokalizowane w sąsiedztwie dzielnicy San Basilio (Calle San Basilio 44).
"Powodem, dla którego mieszkańcy Kordoby inwestują tyle czasu i energii w utrzymanie swoich patiów jest po prostu miłość do tradycji i chęć utrzymania jej przy życiu. Stowarzyszenie ma swojego ogrodnika w pełnym wymiarze czasu, a w letnie noce trzeba spędzić od trzech do czterech godzin aby podlać kwiaty i utrzymać patio w porządku dla odwiedzających" - mówi Teo Fernández, dyrektor Stowarzyszenia Przyjaciół Patiów w Kordobie.
Żyje tu wiele roślin, które wymagają codziennej opieki, gitanillas czy geranium, fuksje znane też w Kordobie jako "kolczyki królowej", rośliny mięsożerne, goździki, truskawki, hortensje i inne. Ta fantastyczna kolekcja kwiatów zdobyła pierwsze miejsce w konkursie w kategorii "starożytna architektura" w 2015 roku.
Najbardziej znane patia - Patio Martín de Roa
Większość dziedzińców w mieście jest własnością prywatną i to właściciele są odpowiedzialni za opiekę i utrzymanie swojego patio. Nie są profesjonalnymi ogrodnikami, ale lata poświęcenia, edukacja i stare triki przekazywane z pokolenia na pokolenie, rozszerzają wiedzę rodzin w zakresie dbania o patia i kwiaty.
W tych domach mieszkają od dwóch do trzech pokoleń tej samej rodziny, a więc techniki ogrodnicze przechodzą z dziadków na rodziców i tak dalej, zdobyta wiedza przekazywana jest dzieciom i wnukom, którzy będą zajmować się patio w przyszłości.
- Troska o ogród przez cały rok polega na ogólnej uprawie i podstawowej pielęgnacji roślin, ale na kilka dni przed rozpoczęciem konkursu w maju, patio powinno byc idealne. Doniczki są przemalowane, rośliny, które były w cieniu przestawiamy na słońce i na odwrót, chociaż wydaje się, że to niewiele, jest dużo pracy - opowiada Araceli López, która wraz z trzema córkami opiekuje się patiem Martín de Roa.
- Moje córki i ja spędzamy siedem, osiem godzin dziennie pracując na patio, to taka nasza tradycja. Moja babcia miała kwiaty w swoim domu, podobnie jak moja mama. Wczoraj na przykład podczas gdy ja sadziłam kwiaty, mój wnuk usiadł obok i zaczął bawić się ziemią, mówiąc, że też chce je przesadzać. To już rodzinna tradycja.
Najbardziej znane patia - Patio Céspedes
Podczas Festiwalu Patios właściciele muszą dbać o swoje dziedzińce poza godzinami odwiedzin. Rosario Torrealba z Patio Céspedes wyjaśnia:
- Nie dbamy o nasze patio tylko podczas majowego święta, dbamy o patio przede wszystkim dla siebie. Fakt, że mamy szczęście posiadać te piękne ogrody, sprawia, że chcemy się tym dzielić z innymi i nie mamy problemu z otworzeniem drzwi naszego domu obcym, którzy chcą patio obejrzeć.
- W dzień kiedy zajmuje się patiem obcinam suche gałązki i listki, sprzątam. Jeśli to konieczne podlewam je i dosypuje ziemi, nawozu... To normalna rutyna, niecodzienna, bo mamy też inne rzeczy do zrobienia, zajmowanie się domem, przygotowywanie posiłków... życie codziennie gospodyni domowej.
- Podczas konkursu patia otwierane są od 11.00 do 14.00 i od 18.00 do 22.00. Innymi słowy, musisz się spieszyć aby wszystko przygotować. Schodzę na patio od 11.00 do 14.00, kiedy zamykamy mamy chwilę na jedzenie i trochę wolnego czasu do 18.00.
Rosario dzieli swój dzień pomiędzy obowiązki domowe i dbanie o patio, pomaga jej w tym jej brat, mówi:
- Rośliny tak jak zwierzęta są bardzo wdzięczne. Roślina dziękuje Ci za opiekę dając kwiaty, poza tym, to świetny relaks. A może to tylko ja relaksuje się przy naturze. Nie mam ulubionego gatunku. Szczerze mówiąc kocham wszystkie kwiaty.
Jeśli chcielibyście odwiedzieć to niesamowite miasto, poznać tutejszych ludzi i ich tradycje najlepiej zarezerwować dom do wynajęcia w Kordobie i od podszewki poznać kordobańskie zwyczaje.
Dziękujemy członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Patiów - Teo Fernández i Rafa Porras oraz Araceli López i Rosario Torrealba za uczestnictwo w stworzeniu tego artykułu.