Gironę znamy głównie z tego, że latają tam tanie linie i traktowana jest raczej jako miejsce przylotów i odlotów niż atrakcja sama w sobie. Zanim zatem wyruszymy do Barcelony albo na Costa Brava warto zarezerwować sobie 24 godziny na zwiedzenie tego katalońskiego miasta. Wybraliśmy kilka miejsc, których w żadnym wypadku nie możecie przegapić.
Església i Pont de Sant Feliu
Wynajęty samochód możecie zostawić na parkingu przylegającym do Parc de la Dehesa. Na girońskie Stare Miasto traficie pokonując rzekę Onyar po relatywnie nowym, bo wybudowanym w 1995 roku moście Pont de Sant Feliu.
Waszą uwagę na pewno przyciągnie dziwnie płaska dzwonnica kościoła Església de Sant Feliu. W pobliżu znajdziecie niewielki pomnik Lwicy z Girony (Leona de Girona), który znany jest z tego, że przynosi szczęście tym, którzy pocałują ją w tyłek. Popularne przysłowie nabiera zupełnie nowego wymiaru, kiedy do całowania lwiego tyłka ustawia się kolejka...
Kościół poświęcony jest patronowi Girony - Świętemu Narcyzowi (Sant Narcís), znanemu jako święty od much. Skąd wzięły się muchy? Legenda głosi, że w 1285 roku, kiedy to wojska francuskie oblegały Gironę, z grobu świętego zaczęły wychodzić roje much obsiadając i dotkliwie gryząc najeźdźców zmuszając ich jednocześnie do wycofania się. W pobliżu grobu świętego znajdziecie obraz przedstawiający to wydarzenie.
El Call
Girona, Schirona. The Call to żydowska dzielnica Girony. A biorąc pod uwagę fakt, że miasto w średniowieczu było stolicą mistyczno-kabalistycznej teologii żydowskiej nie jest dziwne, że getto zachowało się w praktycznie idealnym stanie. Nie zmieniła tego nawet rekonkwista w 1492 roku, która spowodowała wydalenie z Hiszpanii gmin żydowskich.
Epicentrum dzielnicy jest Carrer de la Força. To tu znajdziecie wszystkie trzy z girońskich synagog. Korzystając z okazji można zwiedzić miejskie Muzeum Historii Żydowskiej (Centre Bonastruc Ça Porta) gdzie dla zwiedzających dostępnych jest aż 11 stałych i kilkanaście tymczasowych ekspozycji.
Pont de Pedra
Pont de Pedra, czyli most z kamieni, zaczęto budować w 1850 roku, podczas panowania Isabeli II. Najprzyjemniej ogląda się go wieczorem, kiedy to oświetlające most latarnie nadają mu romantyczny charakter. Szczególnie polecamy spacer z Waszą drugą połówką.
Catedral de Girona
Katedra w Gironie także dostarczy miłych wrażeń głównie o zmierzchu. Godziny otwarcia zależą od sezonu i tak: od listopada do marca można ją odwiedzać od 10 do 19 a od kwietnia do października od 10 do 20, od poniedziałku do niedzieli.
Wizyta w katedrze to prawdziwe podróżowanie w czasie. Aby dostać się do wnętrza należy wspiąć się po siedemnastowiecznych schodach. Powstanie klasztoru datuje się na XII wiek, przy czym dzwonnica została zbudowana 100 lat wcześniej.
W przerwach między zwiedzaniem jednej z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek Europy zatrzymajcie się na typową przekąskę, np. pan con tomate y butifarra czyli chleb z pomidorem i typową katalońską kiełbaską, a na deser koniecznie zamówcie crema catalana.