Podróżując po autostradzie A-7 ciągnącej się wzdłuż wybrzeża Costa del Sol na pewno zwrócicie uwagę na złoty stożek, który ukaże się Waszym oczom przejeżdżając przez Benalmadenę. Ten błyszczący rożek przypominający latarnię morską to nic innego jak Stupa Oświecenia, czyli największa buddyjska świątynia Zachodniego Świata.
Stupa Oświecenia w Benalmadenie
Zgodnie z naukami buddyjskimi istnieje 8 typów tybetańskich Stup (świątyń). Każda z nich reprezentuje ważne wydarzenie w życiu Buddy, otwarta w 2002 roku Stupa Oświecenia symbolizuje oświecenie Buddy, osiągnięcie zupełnie trzeźwego umysłu.
Świątynia została zbudowana na platformie widokowej znajdującej się na wybrzeżu Costa del Sol przez polskiego pochodzenia architekta Wojtka Kossowskiego. Nie można było znaleźć lepszego miejsca, bo rozciągające się z budynku widoki są niezwykłe. Materiały, z których monument został wykonany nawiązują do tych typowych andaluzyjskich, a jej biały kolor świetnie wpisuje się w krajobraz "pueblos blancos" do których należy Benalmadena Pueblo (wschodnie Stupy zazwyczaj są kolorowe).
Kolor to nie jedyne co sprawia, że to miejsce wyjątkowe na buddyjskiej mapie świata. Ta mierząca 33 metry wysokości budowla posiada miejsce na medytację wewnątrz świątyni (aż 100 m. kw.), tym samym uważana jest za największą tego rodzaju budowlę w Świecie Zachodnim. Generalnie Stupy to niewielkiej wielkości zamknięte monolity, wokół których praktykujący buddyzm wykonują okrążenia.
Mówi się, że krążenie wokół tych pomników powinno wykonywać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara skupiając się na swoich życzeniach i prośbach. Buddyści twierdzą, że życzenia formułowanie przy Stupie stają się rzeczywistością. Warto spróbować :)
Każdy z ośmiu rodzajów Stup konstruuje się zgodnie z dokładnymi instrukcjami, tak sam projekt jak proporcje muszą być precyzyjnie przestrzegane. Oglądając świątynie na pewno znajdziecie w niej 5 głównych elementów buddyzmu: ogień, powietrze, ziemię, wodę oraz umysł. Zwróćcie uwagę na ściany ozdobione rękoma nepalskich artystów przedstawiające najważniejsze momenty z życia Buddy.
Tuż przy budynku znajduje się sklepik, w którym można zaopatrzyć się w książki oraz gadżety związane z buddyzmem.
W lecie możecie skorzystać z oferty kiosku znajdującego się tuż obok, napić się świeżego soku czy zamówić przekąskę.
Podstawowe informacje o Stupie Oświecenia
Stupa otwarta jest codziennie poza poniedziałkami. Można ją odwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00 i od 15.30 do 18.30. W niedzielę możecie wejść do środka od 10.00 do 14.30 i od 15.30 do 19.00. Wejście jest nieodpłatne, płaci się natomiast za oglądanie ekspozycji związanych z buddyzmem tybetańskim oraz kulturą Himalajów, znajdujących się w podziemnej części świątyni, cena za osobę to 2€.
Jeśli chcecie spróbować medytacji to w każdy wtorek i piątek o godzinie 18.00 organizowane są wspólne medytacje.
W niedzielę o 18.00 odbywają się konferencje poruszające tematy dotyczące filozofii buddyzmu tybetańskiego prowadzone przez nauczycieli z Europy i z Tybetu.
Uczestnictwo tak w medytacjach jak w konferencjach jest nieodpłatne, dobrze widziany jest natomiast drobny datek.
Jak dojechać do Stupy Oświecenia?
Jeśli jedziecie samochodem należy skierować się na drogę - Autovía del Mediterraneo A7 w kierunku południowo-zachodnim i wybrać zjazd (salida) 217 - Benalmádena Mijas. Potem wystarczy tylko kontynuować tą drogą w stronę Benalmadeny, Stupę zobaczycie po prawej stronie.
Podróżując pociągiem podmiejskim będziecie jechać od strony Malagi bądź Fuengiroli, przystanek docelowy to Benalmádena-Arroyo de la Miel.
Tuż na zewnątrz stacji znajduje się przystanek autobusowy. Należy wsiąść do autobusu jadącego do Benalmadeny Pueblo i wysiąść na przystanku "Estupa Tibetana". Stupa jest tuż obok.
Do Benalmadeny Pueblo możecie dostać się też bezpośrednio autobusami z Benalmadeny Costa, z Malagi i Torremolinos.
M103 - Benalmadena-Nueva Torrequebrada
M112 - Málaga-Mijas
M121 - Torremolinos-Benalmádena-Mijas
M126 - Benalmadena- Torremolinos
Przystanek nazywa się "Estupa Tibetana" i znajduje się tuż obok świątyni.