Toledo rzuca na kolana, oczarowuje swoją historią, magicznym Starym Miastem, którego mury i średniowieczna zabudowa robią na wszystkich ogromne wrażenie i przenoszą nas w czasie.
Starówka wygląda dokładnie tak samo jak na słynnych obrazach El Greco, który mieszkał i tworzył tu w XVI wieku.
Do 1561 roku Toledo było stolicą państwa. Obecnie jest stolicą regionu Castilla La Mancha. Nie straciło jednak na znaczeniu religijnym. Do tej pory jest centrum władzy duchowej. Biskupowie Toledo pełnią funkcje prymasów Hiszpanii.
Miasto jest jednym z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury. Symbol koegzystencji trzech kultur: mauretańskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej.
Co warto zobaczyć w Toledo nie wydając ani centa? Zapraszam do podróży!
Zobaczyć panoramę miasta z drugiej strony rzeki (zwłaszcza nocą)
Wizyta w Toledo nie jest zaliczona jeśli nie zafundowałeś sobie jednego z najpiękniejszych widoków na Stare Miasto, który rozpościera się z drugiej strony rzeki Tag (Tajo). Za darmo!
Piękne panoramiczne widoki oferuje nam tzw. Ruta al Valle, czyli szlak pieszy od Ermita El Cristo de la Vega aż do la puerta de Cabrón.
Liczy 6,5 kilometra i jest bardzo malowniczy. To sposób na poznanie innej sekretnej, tajemniczej twarzy Toledo. Co kilkaset metrów mijamy miejsca owiane legendą, pomniki historii, mosty, pustelnie. Miejsca pełne mitów i legend.
Najsłynniejszą jest legenda o El Cristo de la Vega. Niegdyś w Toledo mieszkali kochankowie: Diego Martínez i Inés de Vargas.
Gdy Diego wybierał się na wojnę, w kaplicy, u stóp Cristo de la Vega, przysiągł swojej ukochanej dozgonną miłość i małżeństwo po powrocie z wyprawy. Wierna Ines czekała kilka lat. Gdy Diego pojawił się u bram Toledo, dumny, na swoim rumaku, jako rycerz królewski, wyparł się przysięgi danej ukochanej.
Zrozpaczona dziewczyna wezwała na świadka Cristo de La Vega. Wszyscy oniemieli słysząc słowa dziewczyny.
Gdy zbliżyli się do kapliczki usłyszeli głos przemawiającego do nich Cristo de la Vega potwierdzającego przysięgę Diego. Młodzi, w których wydarzenie tchnęło wiarę, wstąpili do klasztoru.
Tyle jeśli chodzi o legendę. Jeśli nie przepadasz za wycieczkami pieszymi wystarczy, że wejdziesz na most San Martin – spektakularne widoki na Stare Miasto i piękne zdjęcia gwarantowane.
Cyrk rzymski
Jeden z najbardziej imponujących cyrków rzymskich na Półwyspie Iberyjskim, wybudowany w pierwszym wieku naszej ery, znajduje się w Toledo. A ściśle mówią można zobaczyć jego pozostałości.
Wykopaliska archeologiczne pozwoliły ustalić, że cyrk, istniejący przed ponad 2 tysiącami lat, pomieścił 30 tysięcy widzów. Miał 422 metry długości i 112 metrów szerokości.
Gdy Hiszpanię opanowali Arabowie na terenie cyrku urządzili rynek, a potem cmentarzysko.
Obecnie ruiny cyrku tworzą park gdzie można wejść bezpłatnie, pospacerować między wykopaliskami liczącymi 2 tysiące lat. Park jest otwarty w okresie letnim od godz.8.30 do północy, mieści się na Avenida Carlos III.
Średniowieczne uliczki
Kończąc zwiedzanie cyrku i wychodząc z parku przez bramę główną mamy przed sobą widok na toledańskie wzgórze gdzie znajduje się Stare Miasto.
Radzę nie wjeżdżać samochodem na wzgórze, lepiej zostawić go na dole i dalej pójść pieszo.
Musimy kierować się w stronę Hostalu del Cardenal, przy którym znajdują się schody ruchome.
Wjedziemy nimi na Stare Miasto, na średniowieczne mury. Widok podczas podróży na górę warty jest porzucenia na kilka godzin samochodu. Toledo można zwiedzać tylko pieszo.
Z parkingami na Starym Mieście jest naprawdę trudno.
Lepiej założyć dobre buty i lekkie ubranie. W najstarszej części Toledo czeka nas ciągłe wspinanie się pod górkę i schodzenie z niej.
Jak w banku macie błądzenie po labiryntach uliczek, wśród nich są tak wąskie, że ledwo można minąć się z osobą idącą w przeciwnym kierunku.
Obiecuję wam niesamowitą przygodę. Czasami lepiej mapy miasta zostawić głęboko w plecaku i po prostu pobłądzić.
Trafimy do miejsc, które pozwolą nam cofnąć się w czasie. Zaułki, balkony, mury, dębowe drzwi, kołatki, okiennice - wszystko jest jak z innej bajki, Czasami jak z bajki o czarach i wiedźmach.
Dzielnica żydowska - Synagoga Transito
Zwiedzając Toledo nie możemy pominąć starej dzielnicy żydowskiej. Społeczność ta stanowiła niegdyś prawie jedną trzecią ludności miasta i odcisnęła ogromne piętno na historii, kulturze dawnej stolicy Hiszpanii.
Warto odwiedzić Synagogę Transito. Została zbudowana w 1356 roku w stylu mudejar. To najstarsza zachowana synagoga w mieście.
Po wygnaniu z Toledo żydów w 1492 roku powstał tu kościół rzymskokatolicki. Obecnie wewnątrz znajduje się Muzeum Sefardyjskie. Można obejrzeć tu szereg eksponatów ilustrujących historię i kulturę żydów toledańskich. Na zdjęciu nożyk do rytualnego obrzezania, który znajduje się w muzeum.
Wejście w soboty po godz. 14 i w niedzielę jest darmowe.
Muzeum El Greco
Muzeum zostało otwarte w 1911 roku. To przykład XVI-wiecznej architektury. Muzeum znajduje się w dwóch budynkach połączonych pięknym ogrodem.
To miejsce nie tylko dla miłośników twórczości wielkiego hiszpańskiego malarza, ale dla tych wszystkich, których interesuje jak mieszkali i żyli mieszkańcy ówczesnego Toledo.
Znajdują się tu przedmioty codziennego użytku sprzed 400 lat.
Głównym celem wizyty jest jednak twórczość samego El Greco. Zgromadzono tu płótna malarza z ostatniego okresu jego działalności oraz obrazy innych malarzy hiszpańskich.
W soboty po godz. 14 wejście jest darmowe. Muzeum El Greco znajduje się przy ulicy Paseo del Transito.
Termy rzymskie czyli starożytne SPA
Wykopaliska archeologiczne łaźni w Toledo pokazują, że były to jedne z najnowocześniejszych term w tamtych czasach. Zbudowano je w momencie rozkwitu imperium rzymskiego w I lub II wieku.
Zastosowano nowe rozwiązania, które pozwoliły cieszyć się ówczesnym mieszkańcom Toledo ekskluzywnymi łaźniami parowymi.
Były to miejsca użyteczności publicznej o istotnym znaczeniu.
Termy znajdują się na Plaza Amador de los Rios, pod budynkami na ulicy Navaro Ledes oraz ulicy Alfonso XX.
Jedną z części systemu term możemy zobaczyć.... pod sklepem odzieżowym.
Podłoga sklepu jest przeszklona dzięki czemu spoglądając w dół możemy podziwiać wykopaliska archeologiczne.
Co jeszcze możemy zobaczyć bezpłatnie w Toledo?
1. Można wejść na najwyższe piętro Alcazaru gdzie znajduje biblioteka Kastylii La Manczy i jednocześnie najlepszy punkt widokowy na miasto.
Jest to na pewno jedno z najwyżej położonych dostępnych miejsc, z którego można obserwować panoramę miasta.
2. Museo de Santa Cruz. Niegdyś w budynku znajdował się szpital. Obecnie można zobaczyć wystawy z dziedziny malarstwa i archeologii.
Polecam pochodzić po imponującym patio Covarrubias oraz zobaczyć słynne schody Berrugete, przy których chętnie fotografują się turyści.
3. El Museo del Ejército, w każdą niedzielę rano wejście darmowe. Potężne muzeum liczące kilka tysięcy metrów kwadratowych.
Bardzo ciekawie "opowiedziana" historia Hiszpanii. Miejsce to zainteresuje zarówno rodziców jak i dzieci.