Przylądek Formentor, najpiękniejszy punkt widokowy Majorki

Majorka, jedna z najpopularniejszych wysp Europy, wabi turystów ekskluzywnymi kurortami przy pięknych plażach, ciepłą, turkusową wodą Morza Śródziemnego, wieloma miejscami rozrywki i historycznymi zabytkami. Odwiedzając Majorkę, koniecznie musicie zaplanować wycieczkę na Półwysep Formentor- najpiękniejszy punkt widokowy na wyspie. Na pewno nie pożałujecie!

Formentor

 

Przylądek Formentor jest najbardziej wysuniętą na północ częścią wyspy i stanowi przedłużenie gór Serra Tramuntana. Najwyższe wzniesienie, Puig Fumat, mierzy 384 m n.p.m. Wybrzeże półwyspu usiane jest zatoczkami i niewielkimi plażami, tzw. calas. Najbardziej znane i podziwiane to Cala Figuera, Cala Murta i Cala Pi de la Posada.

Nazwa Formentor pochodzi od łacińskiego słowa Frumentorum- miejsce uprawy pszenicy, choć obecnie ma niewiele wspólnego z uprawą zboża. Formentor przez mieszkańców Majorki znany jest też jako El Punto de encuentro de los vientos, miejsce spotkań wiatrów. Wiatr w okolicach półwyspu zmienia kierunek, tworzy zawirowania i utrudnia żeglowanie- ostrzegamy więc wszystkich podziwiających cypel Formentor od strony morza!

turkusowa zatoczka

 

Cypel otaczają niesamowicie przejrzyste, czyste wody o przepięknym turkusowym odcieniu. Zatrzymajcie się na plażowanie, przygotujcie zestaw do snorkelu: maskę i rurkę, i zanurzcie się w poszukiwaniu morskiej fauny i flory. Macie szansę zaobserwować tu wodną roślinność, różnorodne gatunki ryb, jeżowce, rozgwiazdy, a nawet ośmiornice! Pamiętajcie tylko, by podziwiać przyrodę, ale jej nie dotykać- niektóre zwierzęta mają obronne kolce i parzydełka! 

Ponad 13 km autostrady pełnej zakrętów i serpentyn dzieli Puerto de Pollença i koniec przylądka, gdzie znajduje się słynna latarnia. Widoki są fascynujące; zachwycają przepaście, śródziemnomorska roślinność porastająca wzgórza i skaczące po zboczach kozy, a przede wszystkim błękit nieba i morza. Droga jest stroma, kręta, pełna zakrętów, co podnosi poziom adrenaliny nawet najodważniejszym podróżnikom!

droga na szczyt

 

Twórcą drogi przez przylądek był włoski inżynier Antonio Paretti Coll, który wybudował również trasę prowadzącą do Sa Calobra. Pomnik inżyniera znajdziemy przy parkingu tarasu widokowego Mirador Es Colomer- oczywiście również jego konstrukcji.

W drodze na koniec przylądka

W drodze na koniec przylądka czeka Was kilka obowiązkowych postojów. Cala de Bóquer, pierwsza zatoczka na trasie, to miejsce chętnie odwiedzane przez pieszych wędrujących z Puerto de Pollença (oddalonego o 2,7 km).

El Mirador del Palomar (Mirador d’es Colomer, Mirador de Mal Pas)– główny punkt widokowy, którego nie możecie przegapić; położony jest na ponad 200 m wysokości skale!

El Mirador del Palomar

 

Znajdziecie tu kilka tarasów widokowych, połączonych ze sobą siecią schodów i ścieżek. Panorama z tego miejsca jest wprost spektakularna. Zobaczycie m.in. samotną skałę w morzu, która dała nazwę tarasowi (palomas to gołębie, a skała jest miejscem ich gniazdowania). Na tarasie wznosi się pomnik na cześć wspomnianego wcześniej inżyniera Antonio Paretti Coll.


El Mirador del Palomar2

Palomar

 

Droga znajdująca się po drugiej stronie parkingu zaprowadzi Was do Torre d’Albercutx. Jest to XVI-wieczna kamienna wieża warowna, skąd w przeszłości obserwowano morze i wypatrywano pirackich statków. Ze strażnicy rozciąga się panorama na całą okolicę; z jednej strony Cala Figuera, z drugiej Zatoka Pollença z portem i zacumowanymi jachtami, dalej Zatoka Alcudii z Puerto d'Alcudia i Playa de Muro.

Panorama z wieży

 

W połowie trasy Ma-2210 boczna droga po prawej stronie zaprowadzi Was do Cala Pi de la Posada-  pięknej, białej, piaszczystej plaży, u stóp której znajduje się słynny luksusowy Hotel Formentor, należący obecnie do grupy hoteli Barceló. Od lat goszczą tu wybitni politycy i artyści.

Na trasie miniecie także 200-metrowy tunel zbudowany pod górą Furat. Na końcu autostrady Mi-2210, będącej jednocześnie końcem przylądka, znajduje się słynna latarnia, El Faro de Formentor. 

Cabo de Formentor i Faro de Formentor

Latarnia powstała w 1863 r., budowa trwała 2,5 roku i zaangażowanych w nią było 200 ludzi. Ze względu na lokalizację i niesprzyjające warunki, niezwykle trudno było ukończyć budowę. Wieża ma 56m wysokości. Wewnątrz latarni obecnie znajduje się restauracja.

El Faro de Cap de Formentor

 

Parking przy latarni jest dość duży, jednak w szczycie sezonu bardzo trudno znaleźć tam wolne miejsce. Piękno przylądka Formentor przyciąga turystów z całej wyspy! Strome ściany klifów ostro zbiegają do morza, tworząc niesamowity krajobraz. Niezwykłe wrażenie dostarczają fale, które z furią rozbijają się o wysokie skały w wietrzne dni.

road to formentor

 

Z tego miejsca możecie podziwiać oddalone zatoki Pollença i Alcudia oraz Cala Figuera. Przy dobrej widoczności z klifów można zobaczyć majaczącą w oddali Minorkę. Wszystko staje się jeszcze bardziej imponujące przy zachodzie słońca. Koniecznie zostańcie na przylądku trochę dłużej, by podziwiać magię złotego nieba i słońca chowającego się leniwie w morzu. Ten romantyczny widok na długo pozostanie w Waszej pamięci!

Niezaprzeczalną atrakcją Cabo Formentor są także dzikie kozy, występujące bardzo licznie w tych górach. Zwierzęta nie boją się ludzi, wręcz przeciwnie: podchodzą, zaglądają ciekawsko do torebek lub przez okna samochodów, pozują do zdjęć i oczekują na drobne smakołyki.

Dzika Koza

 

Uboga roślinność porastająca zbocza stanowi dom dla jaszczurek, owadów i drobnych ptaków, np. modraka śródziemnomorskiego. Uważni obserwatorzy mogą zauważyć wśród skał sokoły skalne, którym odpowiada ten bezludny przylądek.

roślinność na przylądku Formentor

 

Jeśli komuś z Was wciąż brakuje wrażeń, pozostaje jeszcze odwiedzić jaskinię Raco de Xot, znajdującą się w południowo- wschodniej części przylądka. Jaskinia jest otwarta do morza, ma dwa wejścia położone na wysokości 8 metrów nad powierzchnią morza, a jej długość wynosi 90 metrów. 

Jak dojechać na przylądek?

Najlepszym pomysłem będzie dojazd do Przylądka Formentor samochodem. Nieliczni śmiałkowie o dobrej kondycji i lekkich rowerach decydują się pokonać tą trasę na dwóch kółkach- podziwiamy! My wybraliśmy podróż autem. Naprawdę ciężko skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu, gdy wzrok przyciągają coraz to piękniejsze widoki!

Odległość między Cabo Formentor i Palma de Mallorca wynosi ok. 80 km i zajmie Wam około półtorej godziny. Wyjeżdżając z Palmy, wybieracie drogę Ma-20, następnie Ma-13, która doprowadzi Was na drugą stronę wyspy. Następnie wybierzcie zjazd 40 i skierujcie się na drogę Ma-2200 w kierunku Puerto de Pollença. Droga Ma-2200 przechodzi w Ma-2210, która zaprowadzi Was do latarni na końcu przylądka.

Z Alcudii dojedziecie drogą Ma-2220 aż do Puerto de Pollença, następnie Ma-2200.

Formentor można podziwiać także z morza. Każdego dnia kursują tutaj statki wycieczkowe, mające postoje m.in. w Puerto de Alcudia i Playa de Muro.