Karnawał w Galicji, nadatlantyckim regionie Hiszpanii, nazywany jest entroido (albo antroido). Obchodzony jest z prawdziwą pasją i entuzjazmem, a szczególnie w galicyjskiej prowincji Ourense. To wielkie wydarzenie kulturalne, mające ogromną wartość etnograficzną, przetrwało kościelne potępienie oraz polityczną cenzurę i wciąż trwa nieprzerwanie od wielu wieków tworząc niezwykły koloryt tych ziem.
Chociaż każda wioseczka organizuje karnawał na swój niepowtarzalny sposób i istnieje ich niezliczona ilość, to tylko osiem z nich zadeklarowano jako wydarzenia o szczególnym znaczeniu turystycznym. Każdy z tych wielkich festynów to wyjątkowe wydarzenie, święto robiące ogromne wrażenie na widzach. Każdy entroido pretenduje do posiadania najbardziej spektakularnych przebrań, masek i jak najbarwniejszych postaci.
Karnawał o szczególnym znaczeniu turystycznym to:
Laza, ze słynnymi zamaskowanymi postaciami zwanymi los peliqueiros;
Xinzo de Limia, symbolem festynu są las pantallas;
Verín, to miejsce cigarrones;
Viana do Bolo, z groźnymi boteiros;
Cobres, gdzie króluje elegancja dzięki madamas i galanes;
Manzaneda, która jest sceną dla las mázcaras;
Maceda, których felos są kuzynami cigarrones y peliqueiros;
I wreszcie jako ostatni karnawał Xenerais da Ulla, obchodzony w gminach w dorzeczu rzeki Ulla, której bohaterami są wojskowi przebrani w mundury z dawnych epok i dosiadający koni.
Karnawał to doskonała okazja, aby zaplanować wakacje w wiejskiej części Galicji mniej znanej turystom. To możliwość poznania bogactwa tych ziem, które stanowią niesamowite pejzaże i krajobrazy naturalne.
Magiczny trójkąt Ourense
To nie przypadek, że z ośmiu najbardziej znanych karnawałów w Galicji sześć odbywa się w prowincji Ourense. Trzy miasteczka Xinzo de Limia, Laza y Verín tworzą tzw. magiczny trójkąt gdzie najgłębiej można poczuć ducha galicyjskiego karnawału. Niemal od pierwszego weekendu po świętach Bożego Narodzenia możemy już przygotowywać się do wielkiej fiesty jaką funduje nam galicyjska prowincja. To niezapomniane przeżycie i prawdziwa przygoda.
El entroido w Laza
Karnawał w Laza uważany jest za jeden z najstarszych nie tylko w Hiszpanii, ale też na świecie. Królami mambo są los peliqueiros (reyes del mambo) odziani w dziwaczne przebrania z krowimi dzwonkami przy pasie i z roześmianymi maskami na twarzy. Do tego krótki żakiet z pomponami, biała koszula, krawat, szorty, koronki z frędzlami, białe pończochy, podwiązki, czarne buty i wiele innych ozdób. Wszystko waży ponad 20 kilo.
Wielkie, szumne wejście zamaskowanych przebierańców odbywa się rano w ostatnią niedzielę karnawału Domingo de Entroido, na specjalnym placu zwanym Estrea do Peliqueiro gromadzi się 150 dziwacznych bohaterów karnawału w Laza.
Wychodzą na ulicę wymachując rózgami. Skaczą, biegają i nie zawahają się użyć kija przeganiając gapiów, którzy wejdą im w drogę. Ci ostatni nie mogą jednak oddać, ani atakować bohaterów karnawału. Taka jest odwieczna zasada. Śmiechu jest co niemiara.
Jednak el entroido w Laza zaczyna się na długo przed tym jak los peliqueiros wejdą na scenę. Podczas Viernes de Folión, odbywa się wielka nocna procesja z pochodniami. To wszystko przy dżwiękach bębnów towarzyszących ulicznemu pochodowi. Cała ta choreografia tworzy niesamowity klimat, niepowtarzalny spektakl.
Na wydarzenie zwane Lunes Borralleiro czekają z niecierpliwością wszyscy uczestnicy karnawału w Laza. To prawdziwa eksplozja dziwactw takich jak kąpiel w błocie, walka na mąkę i mrówki. Gdzie coś bardziej ciekawego może cię spotkać jeśli nie podczas galicyjskich szaleństw?
Rano ma miejsce Farrapada, walka na błoto. Na Plaza de La Picota stawia się wielką wannę wypełnioną wodą i błotem. Ten zwyczaj przyciągający tłumy turystów spragnionych dobrej zabawy. Impreza przeradza się w prawdziwą błotną wojnę. Tworzą się dwie grupy. Każdy może skończyć zanurzony w wannie z błotem, nie uznaje się żadnych wyjątków. Jest jedna regułą - nie można zamaczać w błocie twarzy.
Ale najlepsze dopiero przed nami!
Nie można przegapić Bajada de la Morena, która odbywa się wieczorem. Temu prawdziwemu szaleństwu przewodzi jeden z mieszkańców miasteczka przebrany w postać z głową byka i wielkimi rogami (figura byka i maska Dionizosa są ściśle związane z karnawałami w różnych częściach Europy). Podczas przejścia postaci z maską byka rozrzucane są w stronę publiczności kilogramy mąki, ziemi z mrówkami wcześniej polanymi octem.
To wielkie szaleństwo osiąga w tym miejscu swój punkt kulminacyjny. Trudno o bardziej spektakularne zakończenie imprezy jak podczas karnawału w Laza.
Xinzo de Limia, Verín i Cobres
O entroido w Xinzo mówi się, że to najdłuższy karnawał w Europie. Każdego roku przez pięć weekendów w miasteczku nie cichną odgłosy wielkiej fiesty, a do Xinzo przybywają turyści z Hiszpanii i z innych krajów, aby uczestniczyć w wyjątkowej imprezie. Podczas karnawału organizowane są defilady, w których można spotkać charakterystyczne dla Xinzo przebrania tzw. Pantallas. Wszystko zaczyna się w Domingo Fareleiro i także tym razem mąka jest głównym elementem zabawy.
W Verín wielki karnawałowy tydzień zaczyna się w Jueves de Comadres, spotkaniem wszystkich kobiet....oraz mężczyzn przebranych za kobiety. We wtorek rano odbywa się wielkie wydarzenie - defilada bohaterów kranawału: carrozas y cigarrones.
W Cobres (Vilaboa, w prowincji Pontevedra) najważniejszym dniem karnawału jest Martes de Carnaval i uważany jest za jeden z najelegantszych w całej Galicji.
Wielka fiesta trwa nie tylko w tych ośmiu miejscowościach, w których entroido uznano za wydarzenia o szczególnej wartości turystycznej, ale w całej Galicji. Prawie 200 wiosek celebruje karnawałową tradycję. Nie możesz stracić takiej okazji. Czy już wiesz gdzie w tym roku będziesz obchodził karnawał?
Gastronomía
Trudno mówić o entroido bez poruszenia tematu galicyjskiej gastronomii. Mieszkańcy regionu, podobnie jak większość Hiszpanów, lubią dobrze zjeść i mają smaczną kuchnię. Na przykład w Viana do Bolo, w tym samym czasie kiedy obchodzi się entroido, celebruje się też Fiesta de la Androlla, czyli święto kiełbasy - specjału typowego dla tego regionu.
El cocido (rodzaj gulaszu) jest niewątpliwym bohaterem podczas okresu karnawałowego. Dobry galicyjski gulasz musi zawierać mięso (zazwyczaj wołowe) mięso z kury lub kurczaka, chorizos (rodzaj kiełbasy z cebulą), grelos (popularne w Galicji warzywo), ziemniaki, boczek, żeberka, ciecierzycę i cacheira.
Grelos, na które sezon przypada w okresie karnawału, uznawane jest za główne warzywo Galicji.
Oczywiście podczas karnawału nie może zabraknąć, typowych dla tego okresu, słodkości. Wśród najbardziej popularnych można wymienić filloas oraz orejas. Te ostatnie są zrobione z mąki, jajek, masła i anyżu. I są pyszne!