Wakacje w Madrycie wcale nie muszą oznaczać nadwyrężenia budżetu.
Jest wiele miejsc, które możecie zobaczyć nie płacąc za to ani centa. Wystarczy, że skorzystacie z poniższego przewodnika.
Zobaczyć Świątynię Debod
To wyjątkowe miejsce z wielu względów. Świątynia Debod z II wieku p.n.e. to dar rządu egipskiego dla Hiszpanii w ramach wdzięczności za pomoc udzieloną przez ten kraj przy ocaleniu świątyni w Nubii.
Budowla została przywieziona i zrekonstruowana element po elemencie w lat. 70. Liczący 2200 lat zabytek poświęcony jest kultowi bogów egipskich Amonowi i Izydzie.
Świątynia została odbudowana w jednym z madryckich parków Parque de la Montaña, na skarpie nad rzeką Manzanares niedaleko Pałacu Królewskiego.
Ze świątyni rozciąga się niezwykły widok na Casa de Campo.
Miejsce jest magiczne. Idealne, aby pospacerować.
Można, pijąc kawę lub jedząc lody, przysiąść na jednej z ławeczek i delektować się niezwykłymi widokami; z jednej strony Pałac Królewski, imponująca świątynia, a to wszystko wtopione w zieleń drzew, krzewów i kwiatów.
Nie przegap darmowych wejść do muzeów
Madryt to stolica, która może poszczycić się jednymi z najcenniejszych zbiorów muzealnych.
Co roku tysiące turystów przyjeżdża tylko po to, aby zobaczyć wystawy w Muzeum Prado, Reina Sofia.
Dlaczego nie wykorzystać dni kiedy muzea otwierają swoje drzwi bezpłatnie?
Madryckie muzea w niektóre dni tygodnia, o określonych godzinach oferują darmowe wejściówki.
Wystarczy sprawdzić na stronie internetowej, aby upewnić się kiedy możemy skorzystać z przywileju gratisowych odwiedzin najsłynniejszych muzeów świata.
Na przykład wejście do Centro de Arte Reina Sofia jest darmowe w niedzielę.
Zwyczajowo także w poniedziałki i w piątki w godz. 19.00-21.00 można wejść bezpłatnie.
Za wejście do Museo del Prado nie zapłacimy gdy zaplanujemy swoją wizytę w godz.19.00-21.00 od poniedziałku do soboty lub w niedzielę w godz. 17.00-19.00. Dotyczy to jednak tylko ekspozycji stałych.
więcej informacji: cowmadrycie.pl
Wyprawa szlakiem Sierra de Guadarrama
Madryckie góry znajdują się zaledwie godzinę drogi od miasta.
Zwiedzając hiszpańską stolicę mamy widok na ośnieżone stoki Sierra de Guadarrama. Zimą panują tam świetne warunki narciarskie. W pozostałych porach roku – idealnie przygotowane szlaki dla piechurów.
Bierzemy wygodne buty trekingowe, plecak, szykujemy prowiant i ruszamy na szlak. A wybór mamy niemały.
Oto niektóre propozycje szlaków o różnym stopniu trudności: Cascadas de Purgatorio (Rascafria), Bola del Mundo (Navacerrada), Pico de la miel (La Cabrera)...
Więcej informacji: www.parquenacionalsierraguadarrama.es
Tropikalny ogród na stacji Atocha
Atocha jest największą stacją kolejową w Hiszpanii. Atrakcją dworca jest ogród tropikalny posadzony w głównym holu.
To prawdziwa dżungla z 400 gatunkami roślin (przede wszystkim palmami) oraz żółwiami pływającymi w stawie. Ogród robi niesamowite wrażenie. Wejście jest darmowe.
Pospacerować Gran Via
Spacer po głównej ulicy Madrytu, najbardziej reprezentacyjnej to sposób na wtopienie się w klimat hiszpańskiej metropolii.
Tutaj życie tętni przez całą noc, bez względu na porę roku i pogodę. Znajduje się tu wiele sklepów, kin, restauracji, hoteli.
Gran Via jest turystycznym centrum stolicy.
Znajdziemy tu wiele majestatycznych i kojarzonych z Madrytem budynków m.in. Edificio Metrópolis. Ostateczny kształt główna arteria madrycka zyskała w 1929 roku i została połączona z sercem miasta czyli Plaza de Espańa.
Gran Via to wizytówka miasta i nie można poczuć atmosfery Madrytu bez przespacerowania się nią.
Wizyta w Parku Retiro
Zajmujący 120 hektarów park madrycki to jedno z najbardziej spektakularnych oaz zieleni. Sąsiaduje z uczęszczanymi ulicami Madrytu i słynnymi miejscami turystycznymi takimi jak Muzeum Prado, Thyssen-Bornemisza.
To niemal centrum Madrytu, a mamy możliwość pooddychania świeżym powietrzem, przepłynięcia się łódką, pospacerowania wśród zieleni, wypicia kawy z cieniu imponujących magnolii.
W przeszłości park pełnił rolę królewskich ogrodów.
Dopiero w XVIII wieku park został otwarty dla mieszkańców Madrytu. W zabytkowym Domu Rybaka znajduje się Informacja Turystyczna.
Wszystkie aleje prowadzą do stawu znajdującego się w centrum parku. Pełno tu rzeźb władców Hiszpanii, fontann.
Dumą parku jest cypryśnik meksykański nazywany Drzewem Montezumy.
Posadzone w 1633 roku uznawane jest za najstarsze drzewo w Madrycie.
Przez cały rok odbywają się tu spektakle, pokazy teatrów kukiełkowych, akrobatów, sztukmistrzów, wystawy obrazów i rzeźb.
Zamoczyć stopy z fontannie de Cibeles
Nie ma miejsca bardziej kojarzonego ze zwycięstwami drużyny piłkarskiej Real Madrid niż fontanna Cibeles.
Każdy triumf piłkarzy jest przez kibiców celebrowany w tej właśnie fontannie.
Przez to stała się najbardziej znanym symbolem stolicy Hiszpanii i to nie tylko w świecie sportowym.
Fontanna znajduje się na Plaza de Cibeles i przedstawia frygijską boginię płodności na rydwanie zaprzężonym w dwa lwy. Została zbudowana w 1782 roku.
Otoczona jest gmachami wielkich budynków takich jak: Pałac Buenavista, Palacio de Linares. Stąd już tylko rzut beretem do Muzeum Prado i na ulicę Alcalá.
Stanąć na kilometrze 0
Na la Puerta del Sol – głównym placu Madrytu znajduje się tzw. kilometr zerowy, punkt, od którego zaczyna się mierzyć odległości na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych miast.
Jest on uważany za centrum Hiszpanii.
To też miejsce wszystkich największych manifestacji i miejsce spotkań. Znajduje się tu statua niedźwiadka wspinającego się na Madroño (lokalne drzewko rodzące słodkawe owoce) – to najważniejsze symbole Madrytu.
Turyści chętnie fotografują się na tle rzeźby.
Piknik w Casa de Campo
To największy park miasta, zajmuje powierzchnię 1700 hektarów.
Nieprzypadkowo Madryt nazywany jest najbardziej zieloną stolicą świata.
W przeszłości obszary te były królewskimi terenami łowieckimi. Znajduje się tu Park Atrakcji (Parque de Atracciones de Madrid ) wraz z kolejką górską oraz madryckie ZOO.
Jest tu także sztuczne jezioro i możliwość popływania łódkami.
Casa de Campo jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku.
Rośnie tu głównie las sosnowy. Obfituje w miejsca przygotowane do pikników rodzinnych z ławkami, stolikami, placami zabawa dla dzieci.
Niedziele kolekcjonerskie na Plaza Mayor
W każdą niedziele w godz. 9.00-14.00 na Plaza Mayor można spotkać miłośników numizmatyki i filatelistyki i ogólnie "staroci" mających wartość historyczną, sentymentalna, kolekcjonerską.
To unikatowe miejsce gdzie można zobaczyć tak dużą ilość prywatnych kolekcji wystawionych na sprzedaż. Wielką gratką jest przejście się po ryneczku, aby pooglądać zbiory.