Rozwój masowej turystyki od lat 70-tych i gwarancja wspaniałych plaży oraz słonecznej pogody przez cały rok często przyćmiewa bogata i fascynująca przeszłości Wysp Kanaryjskich.
Teguise na wyspie Lanzarote jest doskonałym tego przykładem. Gmina Teguise jest jedną z najciekawszych na Wyspach Kanaryjskich, łącząc w sobie dawne elementy historii ze współczesnymi atrakcjami Szczęśliwych Wysp. Malownicza wyspa La Graciosa jest również częścią gminy. W pierwszym z dwóch artykułów na temat Teguise przyjrzymy się malowniczej, zabytkowej części miasta, która znajduje się na północy wyspy Lanzarote, w odległości 15 minut jazdy od wybrzeża.
Zabytkowe miasto Teguise
Lanzarote była pierwszą z Wysp Kanaryjskich , która została podbita, a miało to miejsce na początku XV wieku. Teguise była główną osadą założoną po zdobyciu wyspy, jest to więc jedno z najstarszych miast na Wyspach Kanaryjskich. Jej nazwa pochodzi od imienia miejscowej księżniczki, która poślubiła zwycięskiego przybysza Jean de Bethencourt. Jako że tubylcze kobiety uważane były za wyjątkowo piękne, wiele mieszanych małżeństw zostało zawartych w tamtym czasie.
Po zdobyciu Teguise szybko się rozrastało i wzbogacało, przyciągając przy tym poszukiwaczy przygód, żołnierzy, przedsiębiorców ... i piratów. Między XVI i XVII wiekiem ataki korsarzy i innych łotrów były na porządku dziennym.
Teguise było także stolicą Lanzarote od XV wieku aż do 1852 roku, kiedy to stolica została przeniesiona do Arrecife.
Co zobaczyć w Teguise
Obecny wygląd Teguise zawdzięcza w dużej części sławnemu architektowi, którego imię zna tu każdy: César Manrique. Miasteczko o białych, niskich budynkach otoczone jest surrealistycznym, wulkanicznym krajobrazem. Radzimy Wam wybrać się na spacer po Teguise bez konkretnego planu, zanurzając się w historycznej atmosferze mijając urocze domki, eleganckie kamienice, klasztory, kościoły i ładne place. Jest jednak kilka miejsc, które nie powinny być pominięte.
Plaza de la Constitucíon
Malowniczy rynek w centrum Teguise jest dobrym miejscem na relaks; usiądźcie na moment na kamiennej ławce podziwiając jedne z najciekawszych budynków w mieście. Jest to m.in. XV-wieczny kościół bez okien Iglesia de Nuestra Seńora de Guadalupe oraz Casa-Museo de Timple poświęcona małej gitarze, która jest najbardziej charakterystycznym z instrumentów kanaryjskich (muzeum otwarte codziennie od 9:00 do 16:30, oraz 15:30 w niedziele).
El Molino
Położony w niewielkiej odległości od centrum, stary wiatrak jest symbolem wschodnich Wysp Kanaryjskich. W tych cichych gigantach mielono zboże i ziarno, by uzyskać jeden z czołowych produktów wyspy, znany jeszcze przed jej podbojem, mąkę gofio.
Castillo Santa Bárbara
Zamek św. Barbary, usytuowany nad miastem na wzgórzu (a raczej wulkanie), jest najbardziej imponującą twierdzą na Wyspach Kanaryjskich. Grube mury zamku wpasowują się w surowy krajobraz. Jest także domem dla Muzeum Piratów (czynne codziennie 9:00 do 16:00, nieczynne w niedziele), w którym poznacie historię władców mórz, którzy kiedyś nie byli tak przyjaźni dla mieszkańców wysp. Lanzarote było wyspą najbardziej narażoną na ataki piratów. Muzeum podzielone jest na dwa bloki: jeden poświęcony piractwu w Teguise, drugi korsarzom międzynarodowym na Wyspach Kanaryjskich. Bonusem będą również niesamowite widoki ze szczytu na charakterystyczny wulkaniczny krajobraz Lanzarote.
Gdzie zjeść w Teguise
Jeśli szukacie autentycznej kuchni kanaryjskiej, skierujcie się do Acatife obok głównego placu. Najstarsza restauracja w mieście specjalizuje się w tradycyjnej kuchni, zwłaszcza kozich i lokalnych serach. Jednakże, jeśli wolicie zjeść posiłek w atrakcyjnych kolonialnych klimatach, ale wybierając coś z bardziej nowoczesnego menu, powinniście wybrać Cantina przy Calle León y Castillo.
Kiedy odwiedzić Teguise?
By poznać Teguise w najbardziej ruchliwym i pełnym wrzawy momencie, powinniście wybrać się tu w niedzielne przedpołudnie (między 9:00 a 14:00), kiedy ma miejsce targ i rozstawia się ponad 400 straganów oferujących wszystko od lokalnych produktów po rękodzieła i ubrania. Zwróćcie uwagę na los novios de Mojon– nagie, gliniane figury przedstawiające aborygeńskie kobiety i mężczyzn. Tym, którzy preferują bardziej spokojne zwiedzanie i nie są fanami zakupów, polecamy odwiedzenie miasta w każdy inny dzień poza targowym.
W drugiej części "Odkrywamy Teguise" wyruszymy na wybrzeże, gdzie widoki będą zupełnie inne, aczkolwiek równie atrakcyjne.