14 najdziwniejszych i najbardziej zabawnych fiest w Hiszpanii

Przemierzyliśmy całą Hiszpanię w poszukiwaniu najbardziej unikalnych, niezwykłych lokalnych świąt. Znaleźliśmy całą gamę imprez i obchodów, od bitew na pomidory, wino czy mąkę, przez taniec szkieletów po wysokie wieże konstruowane z ludzi. Czy można oczekiwać czegoś więcej?
 
Z połączenia kreatywności, hiszpańskiej wyobraźni, lokalnych tradycji i obyczajów oraz wielkiej ochoty do zabawy powstały bardzo różnorodne, wielobarwne  fiesty. Przyłączycie się?
 
Enfarinats d´Ibi, walka na mąkę

1. La Vijanera w Silió (Molledo), Cantabria

Naszą wyjątkową listę rozpoczyna pierwszy w roku karnawał w Europie, La Vijanera, świętowany w Kantabrii w pierwszą niedzielę nowego roku. Głównymi bohaterami tej maskarady są ekstrawaganccy zarramacos, przystrojeni w owcze skóry, spiczaste kapelusze i potężnych rozmiarów dzwony.

Każdy z zarramaco pełni ściśle określoną funkcję i razem przemierzają miasteczko Silió przepędzając złe duchy. Częścią obchodów jest odczytanie tzw. "Las Coplas", będących satyryczną krytyką minionego roku. Następnie odbywa się symboliczne polowanie na niedźwiedzia, które ma symbolizować zwycięstwo dobra nad złem i ma przynieść szczęście w nowym roku. To święto, które ma w sobie wszystko: przebrania, przesądy, dużo historii i dobrej zabawy.
 
La Vijanera, festiwal w Hiszpanii

2. Las Fallas w Walencji

Las Fallas, świętowane co roku w połowie marca w mieście Walencji, są wyjątkowym spektaklem pełnym ognia, petard i humoru. Przez cały rok stowarzyszenia falleras konstruują z kartonu i drewna potężne figury będące karykaturami postaci ze świata polityki, showbiznesu lub poruszającymi problemy dzisiejszego świata. 
 
Konstrukcje, których wysokość nierzadko przekracza 20 metrów, rozmieszczone są na ulicach całego miasta. Ich piękno możemy podziwiać przez kilka dni, aż do nocy z 19 na 20 marca, kiedy to następuje uroczyste spalenie wszystkich figur. Ocaleje tylko jedna, wybrana przez publiczność jako zwycięska falla. Jeżeli interesuje Was to wydarzenie, a przy okazji chcecie pozwiedzać Walencję, zapoznajcie się z naszymi artykułami Weekend w słonecznej Walencji oraz Walencja - spacer po Starym Mieście.
 
Las Fallas w Walencji

3. La Fiesta de Santa Marta de Ribarteme w As Neves, Pontevedra

Czy odważylibyście się wziąć udział w przemarszu, wewnątrz... trumny i ubrani w strój pogrzebowy? Dziennik The Guardian uznał to święto jako drugie najdziwniejsze na świecie, gdyż jego głównymi bohaterami są trumny... z żywymi ludźmi w środku. W procesji otwartych trumien uczestniczą osoby, które cierpiały na ciężkie choroby i w zamian za uzdrowienie ofiarowały się Matce Boskiej. 
 
W uroczystości pogrzebowej uczestniczą także rodziny uzdrowionych osób, które na ramionach niosą otwarte trumny i dziękują za cud łaski. Poza tym nietypowym przemarszem i innymi obchodami religijnymi, podczas Romería de Santa Marta czekają na nas także koncerty muzyki na żywo.
 
Najdziwniejsza fiesta na świecie - La Fiesta de Santa Marta de Ribarteme - As Neves, Pontevedra

4. La Tomatina w Buñol, Valencia

W ostatnią środę sierpnia ma miejsce jeden z najbardziej znanych, zabawnych i orzeźwiających festiwali wakacyjnych w Hiszpanii. Miejscowość Buñol przekształca się w nietypowe pole bitwy, w której zużywa się nawet 140 ton pomidorów.
 
W roku 2012 blisko 50.000 osób zgłosiło chęć udziału w Tomatinie! Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie i napływ ludzi, władze miasta wprowadziły obowiązek zakupu biletu z wyprzedzeniem. Oczywiście, nie wpłynęło to na zmniejszenie popularności tego święta.
 
Ze względu na dużą popularność imprezy niemożliwe jest znalezienie zakwaterowania w samym BuñolJeśli planujecie wziąć udział w pomidorowej bitwie radzimy zarezerwować nocleg w Walencji.
 

5. Castells w Tarragonie

W Tarragonie (Katalonia) obchodzony jest co roku największy na świecie spektakl wież z ludzi. Na początku października i podczas dwóch dni zawodów budowane są Castell, niezwykłe żywe konstrukcje, które osiągają do 10 metrów wysokości. Powstają z ludzi stających jeden na drugim, tworząc piętra, jedynie przy użyciu siły i pracy zespołowej. Jeżeli chcecie na własne oczy zobaczyć te niesamowite konstrukcje, a przy okazji poznać inne atrakcje miasta, przeczytajcie Tarragona w 24 godziny.
 
Castells zostały wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO i naprawdę warto je zobaczyć. Jeżeli nie możecie uczestniczyć w głównym wydarzeniu w Tarragonie, nic straconego! Zapoznajcie się z programem lokalnych świąt w Katalonii; podczas obchodów fiest la Mercé, Sant Jordi czy La Diada nigdy nie brakuje spektakularnych wież z ludzi. Nie przegapcie okazji i wybierzcie najlepsze zakwaterowanie w Katalonii.
 
Konkurs budowy żywych wież - Castells

6. Bitwa na wino w Haro, La Rioja

Wino jest bez wątpienia jednym z symboli Hiszpanii. Najlepsze wina produkowane są w regionie La Rioja i tutaj też organizowana jest corocznie trunkowa bitwa. 
 
Według legendy, podczas pielgrzymki do kaplicy Los Riscos de Bilbao odbywającej się 29 czerwca, pewien wieśniak postanowił ochłodzić swoją towarzyszkę wylewając na nią wino. Jego zachowanie musiało spotkać się z aprobatą reszty pielgrzymów i przerodziło się w nową tradycję. Współcześnie, każdego roku w bitwie na wino wykorzystuje się blisko 130.000 litrów tego trunku, a sama fiesta przyciąga coraz więcej ludzi. Wszyscy miłośnicy wina powinni choć raz w życiu uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu!
 
Bitwa na wino, Haro

7. El Cascamorras z Guadix, Granada

Przedstawiamy Wam jedną z najzabawniejszych fiest w Hiszpanii. Dnia 6 września każdego roku jeden z mieszkańców niewielkiej andaluzyjskiej miejscowości Guadix pełni honory przebierając się w kolorowy strój błazna. Jego misją jest sprowadzenie figurki Madonny Virgen de la Piedad z sąsiedniej miejscowości Baza. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż pozostali mieszkańcy robią wszystko, by mu to uniemożliwić... ścigają go po ulicach miasta, popychając, oblewając go czarną farbą i obrzucając jajkami! 
 
Kilka dni później, 9 września, Cascamorras wraca do Guadix z pustymi rękami. To wywołuje "gniew" sąsiadów, którzy znowu rozpoczynają pościg i prześladowania. Zwyczaj ten, celebrowany już od ponad pięciu wieków, cieszy się dużą popularnością i dostarcza mnóstwo zabawy i śmiechu. Od samego początku wiadomo, że misja Cascamorras się nie powiedzie, gdyż przed figurką Madonny powinien stawić się czysty!
 El Cascamorras, tradycyjna fiesta hiszpańska

8. Fiesta de los Enharinados w Ibi, Alicante

28 grudnia w miejscowości Ibi, w prowincji Alicante, ma miejsce symboliczna bitwa o władzę, w której za broń służą... mąka i jajka! Reprezentujący "Nową Władzę" los Enfarinants, ubrani w wojskowe mundury i cylindry, usiłują narzucić swą sprawiedliwość. Zbierają podatki, które później zostają przekazane na cele charytatywne.
 
Na placu głównym w Ibi montowany jest symboliczny areszt; tutaj też rozgrywa się decydujące starcie między żądnymi władzy drużynami. Rozpoczyna się wesoła bitwa, w której zużywa się dziesiątki jajek i kilogramów mąki.
 
W porze obiadowej następuje zawieszenie broni, by uczestnicy mogli cieszyć się pysznościami lokalnej kuchni. Los Enharinados jest jedną z najzabawniejszych fiest w Hiszpanii, pełną folkloru, muzyki, zabawy i jedzenia!
 
Fiesta de los Enharinados, walka na mąkę i jajka, Ibi

9. La Fiesta de la Filoxera w el Penedés, Cataluña

Nieczęsto zdarza się, by plaga była powodem do świętowania. Filoksera, niewielka mszyca będąca prawdziwym przekleństwem winnic, ma swoją uroczystość w regionie Penedés w Katalonii. Festiwal odbywa się na początku września, a jego głównymi bohaterami są muzyka, kolor żółty, ogień i oczywiście filoksera.
 
7 września w miasteczku Sant Sadurní d´Anoia rozpoczyna się wielka impreza i przygotowania do ataku filoksery, plac przed kościołem rozświetla się, gra muzyka, której towarzyszą wystrzały petard. Następnie ma miejsce symboliczny atak owadów, a wraz z nim spektakularny pokaz ognia i fajerwerków. Plaga zostaje zwyciężona. 
 
Wesołe Święto Filoksery upamiętnia fakt, że mieszkańcom Sant Sadurni d'Anoia udało się pokonać plagę, która pod koniec XX wieku doprowadziła do zniszczenia wielu upraw winorośli w Europie. Jeśli ciekawi Was temat wina, możecie odkryć sekrety katalońskiego wina musującego podążając naszym szlakiem cavy w Penedés.
 
La Fiesta de la Filoxera w Penedés, Katalonia

10. La Tamborrada w San Sebastián

Każdy poranek 20 stycznia rozpoczyna w San Sebastián jeden z najgłośniejszych i najbardziej rozrywkowych festiwali w całym kraju: La Tamborrada. Wydarzenie przyciąga corocznie ponad 15.000 uczestników, wyposażonych w bębny i gotowych na doskonałą zabawę.
 
Uroczystość ta sięga czasów napoleońskiej okupacji miasta, kiedy to miejscowe kobiety grając na bębnach przedrzeźniały Francuskich żołnierzy. Współcześnie, Tamborrada symbolizuje jedność mieszkańców i wzmacnia tożsamość Basków. Organizacje kulinarne przyczyniły się znacznie do promocji tego wydarzenia i jak możemy zobaczyć na zdjęciu, wiele osób świętuje przebrana za kucharzy lub nosząc tradycyjne baskijskie stroje ludowe. 
 
Tamborrada w San Sebastián

11. Baixada dels Raiers w Coll de Nargó, Lleida

Czy pokonywaliście kiedyś rzekę na drewnianych tratwach? W Katalonii było to coś normalnego i powszedniego aż do ubiegłego wieku. Los Raiers w ten sposób transportowali drewno z Pirenejów aż do morza. Obecnie możemy zobaczyć ich zmagania w każdą trzecią sobotę sierpnia.
 
Ubrani w stroje z minionej epoki, mieszkańcy Coll de Nargó przypominają dawny zawód, pokonując odcinek rzeki Segre, mierząc się z silnym prądem, skałami i innymi niebezpieczeństwami rwącej wody. Święto kończy się wspólnym posiłkiem, podczas którego serwowane są oczywiście delicje lokalnej kuchni.
 
Els Raiers Coll de Nargó, przeprawa tratwami, Lleida

12. Taniec śmierci w Verges, Girona

W Verges (Girona) Wielki Czwartek Wielkanocy obchodzony jest w bardzo szczególny i dość upiorny sposób: na ulicach miasta ma miejsce nocna parada pięciu szkieletów i ich taniec w rytm bębnów. Towarzyszą im mieszkańcy przebrani w czarne, długie szaty. "Taniec śmierci" jest przedswieniem teatralnym stanowiącym nieodłączną część procesji w Verges i symbolizuje kruchość życia ludzi.
 
Danse Macabre jest upiornym tańcem, podczas którego 5 osób przebranych za szkielety przemierza ulice miasta oświetlonych tylko światłem pochodni. To wyjątkowe wydarzenie przy którym ciarki przebiegną Wam po plecach! Verges zlokalizowane jest bardzo blisko Dzikiego Wybrzeża, możecie więc zaplanować wspaniałe wakacje i odkrywać uroki okolicy. Aby ułatwić Wam znalezienie zakwaterowania, przygotowaliśmy Wam ciekawe propozycje na wakacyjny wynajem na Costa Brava.
 
Taniec śmierci

13. Sylwester w sierpniu w Berchules, Granada

Powszechnie wiadomo, że w Hiszpanii nigdy nie brakuje okazji do świętowania. Co więcej, jeżeli jakieś wydarzenie trzeba świętować podwójnie... świętuje się je dwa razy! Taką filozofię wyznają mieszkańcy wioski Berchules w Granadzie, którzy w pierwszą sobotę sierpnia zdecydowali się ponownie obchodzić Nowy Rok.
 
W 1994 roku mieszkańcy Berchules nie mogli podtrzymać hiszpańskiej tradycji nakazującej zjedzenie 12 winogron w ostatnią minutę starego roku (co przynieść ma szczęście w nowym) z powodu nagłej awarii prądu w mieście. Z tego powodu postanowiono świętować nadejście nowego roku w sierpniu.
 
Pomysł dodatkowej fiesty tak bardzo przypadł do gustu, że co roku przyciąga ponad 10.000 osób chętnych do zabawy, świętowania, jedzenia winogron i picia anyżu latem. Sylwestrową noc dużo przyjemniej świętuje się w środku gorącego lata! Jeszcze lepiej, jeśli w tym czasie wybierzemy wakacyjny dom w Granadzie i wypoczywamy w willi blisko plaży, z basenem i najlepszymi widokami!
 
Obchody Nowego Roku w środku lata w Berchules

14. Salto del Colacho - Castrillo de Murcia, Burgos

Salto del Colacho to święto z długą tradycją, które celebrowane jest każdego roku w czerwcu w Castrillo de Murcia, w małej miejscowości w prowincji Burgos. Początki fiesty, łączącej elementy chrześcijańskie oraz pogańskie i symbolizującej zwycięstwo dobra nad złem, sięgają 1621 roku. 

Punktem kulminacyjnym święta El Colacho jest skok diabła. Dorośli mężczyźni ubrani w czerwono-złote szaty przeskakują przez maleńkie dzieci ułożone na materacach na trasie procesji. W fieście biorą maluchy urodzone  poprzedniego roku. Zanim dokona się akt skoku diabła dzieci są pobłogosławione przez księdza. Spektakl może mrozić krew w żyłach dla osób nieprzywykłych. 
 
"Colacho", którzy symbolizują diabły, zanim wezmą udział w głównym show biegają ulicami miasteczka markując uderzenia uczestników batem, witani są obelgami i drwinami. Gdy dobiegają do materacy, na których leżą poukładane maluchy, przeskakują nad nimi. Akt ten ma odgonić złe duchy i zapewnić dzieciom ochronę oraz zdrowie. Pod koniec ceremonii dzieci posypywane są kwiatami i wracają w ramiona rodziców. Zaczyna się wielkie przyjęcie pełne tańców i dobrego wina. 
 
Salto del Colacho, Castrilllo del Murcia
                                                                                   Salto del Colacho -  Instagram 
 
 
Przemierzając wzdłuż i wszerz Hiszpanię staraliśmy wyszczególnić w naszej liście wszystkie szczególnie interesujące imprezy. Jeżeli chcecie z bliska poznać hiszpańską kulturę i jej dziwactwa, po prostu nie możecie ominąć tych 14 fiest! 
 

Może Cię zainteresować: