Estepona to małe, przytulne miasto portowe z uroczym zabytkowym centrum mogące pochwalić się bogatą kulturą i historią. Zapraszam na spacer z przewodnikiem, który podzieliłam na dziewięć etapów. Oprowadzę Was po historycznych zakątkach, andaluzyjskich uliczkach i miejscach, które tworzą ten wyjątkowy klimat Estepony.
Dojazd autobusem
Idąc z dworca autobusowego trzeba kierować się na zachód wzdłuż wybrzeża Avenida del Litoral. Mijając drugie rondo praktycznie schodzimy już na plażę i możemy spacerować wzdłuż promenady. Przebycie tej drogi zajmie nam jakieś 20 minut spacerkiem od centrum miasteczka. Alternatywnie możemy wziąć taksówkę lub autobus lokalnej L1.
Spacer z przewodnikiem po Esteponie
Oto wskazówki jak poruszać się po mieście pieszo i zobaczyć najważniejsze zabytki i najpiękniejsze zakątki miasta.
1. Calle Caridad
Zaczynamy od Calle Caridad, jednej z głównych ulic biegnącej równolegle do linii brzegowej. Tutaj mamy do wyboru bary, restauracje zaspokajające każdy gust i najbardziej wyszukane kulinarne kaprysy. Zamówimy w nich zarówno hiszpańskie tapas, spróbujemy argentyńskich steków, włoskich makaronów, ryb z Morza Śródziemnego czy skorupiaków.
Z Calle Caridad skręcamy w prawo, w jedną z bocznych ukośnych uliczek Calle San José, która przechodzi w Calle San Antonio. Następnie trafisz na handlową ulicę łączącą północ z południem miasteczka - Calle Terrazza, trzeba skręcić w prawo i znajdziemy się przed kościołem parafialnym Parroquía de Nuestra Señora de los Remedios.
2. Iglesia de los Remedios
Iglesia Parroquial de Santa María de los Remedios (Kościół Parafialny Santa María de los Remedios) znajduje się na Plaza de San Francisco. Kościół został zbudowany w 1473 roku i przeszedł gruntowny remont w 1772 roku i ponowny w 1818 roku.
Architektura budynku łączy kilka styli m.in. kolonialny styl amerykański i styl rokoko. W 2000 roku kościół otrzymał dwa nowe dzwony. Łącznie na wieży pobrzmiewają cztery.
3. Plaza de las Flores
Udajemy się w dół Calle Terrazza, musimy skręcić w Plaza Doctor Arce. Stąd kierujemy się w na południowy zachód na Plaza de las Flores. Tutaj mieści się informacja turystyczna. Jest czynna w godz. 9-15 w dni powszednie oraz w godz. 10-14 w niedzielę.
Jeśli to jest czas na poranną kawę jest kilka godnych polecenia miejsc w okolicy. Na przykład warto zajrzeć do Cafetería Real na rogu ulic Calle Carmen Sevilla i Calle Real. Miejsce było nazywane i taka nazwa nadal funkcjonuje jako El Manicomio. To dlatego, że kiedyś znajdował się w tym miejscu dom dla obłąkanych. Kawiarnia ma typowo hiszpański styl i serwuje typowo hiszpańskie trunki. Jej wystrój stanowią stare fotografie Estepony warte obejrzenia w przerwie między jednym a drugim łykiem kawy.
4. Zamek de San Luis
Z Plaza de las Flores idziemy w kierunku Calle Raphael i dalej na Calle Castillo. Po prawej stronie mamy ruiny Castillo San Luis (zamku San Luis). Zamek w obecnym kształcie został zbudowany przez Hiszpanów po wyparciu Maurów z Estepony w 1457 roku. Powstał na ruinach zamku arabskiego.
Za nim ciągnie się wąski, egzotyczny ogród prowadzący do Plaza Casa Cañada. Stąd idziemy spacerem w dół Calle Villa aż do rynku (Mercado de Abastos). Dziś po dawnym rynku zostało trochę małych kawiarenek i straganów. Obok można zobaczyć pozostałości po mauzoleum rzymskim.
5. Muzeum Archeologiczne
Plaza Blas Infante położona jest na północ od Plaza Cañada. Tutaj znajduje się stary ratusz Estepony a w nim Muzeum Archeologiczne. Musimy tam koniecznie skierować nasze kolejne kroki. Znajdujemy tu prawdziwe perełki i skarby miasta, dzięki którym możemy poznać historię Estepony.
Tutaj znajdziemy też ścianę, na której wyłożony jest z płytek wiersz w języku arabskich. Jest on częścią Szlaku Poezji Estepony.
6. Plaza del Reloj
Obok Plaza Blas Infante znajduje się Plaza del Reloj (drogę można sobie skrócić przechodząc przez Calle Villa). Plaza del Reloj (Plac Zegarowy) został tak nazwany od wieży zegarowej (Torre del Reloj), która góruje nad okolicą.
Wieża należała niegdyś do kościoła, który został zbudowany przez Hiszpanów po podboju miasta. Budynek jednak uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku. Odbudowano samą wieżę zegarową.
Na placu znajduje się amfiteatr gdzie podczas corocznych ferii odbywają się pokazy flamenco.
7. Parque de la Constitución
Pora na przerwę, więc udajemy się do Parque de la Constitución. Tutaj oprócz kilku ciekawych rzeźb możemy odpocząć słuchając kojącego szumu fontann. Musimy zaopatrzyć się w "café con leche para llevar" (kawę do konsumpcji podczas spaceru). Dzieci mogą skorzystać z tutejszych placów zabaw. Jeśli wizyta w parku przedłuży się do późnych godzin będziemy mogli podziwiać spektakularne oświetlenie fontann.
Park może stanowić świetną bazę wypadową do zwiedzania słynnych murali w Esteponie. Ruta de los Murales Artísticos (Szlak Artystycznych Murali) to jedna z ciekawszych opcji zwiedzania miasta.
8. Arena walki byków i muzea
Ruszamy w kierunku południowo-zachodnim aż do Plaza de Toros, gdzie odbywają się walki byków czyli słynna corrida. Arena została zbudowana w 1972 w wyjątkowej asymetrycznej konstrukcji. Obecnie plaza służy nie tylko do corridy. Odbywają się tutaj targi i koncerty.
W tym samym budynku znajduje się muzeum, gdzie można poznać historię miasta jak i kulturę corridy.
9. Port Estepona - Puerto Marina
Kończymy nasz spacer wzdłuż przystani Estepona. Port posiada 447 miejsc do cumowania.
W każdą niedzielę w porcie odbywają się targi, na którym można kupić lokalne wyroby, owoce połowów lokalnych rybaków. Ta część miasta ma swój niepowtarzalny klimat. Czujemy ten zapach morskiej bryzy charakterystyczny dla nadmorskich miasteczek. Czekają na nas przyportowe knajpki i restauracje, a każda z nich kusi nas menu bogatym w morskie specjały i typowo hiszpańskie potrawy.
Pozostaje tylko życzyć: udaje pieszej wycieczki po miasteczku!