Wycieczka na Zamek Capdepera i Cala Rajada, Majorka.

Zamek Capdepera (Castell Capdepera) średniowieczna osada warowna, leży zaledwie 2 km od pięknej Cala Rajada na wschodnim wybrzeżu Majorki. Podczas jednodniowej wycieczki możecie odwiedzić oba miejsca, a także pobliską latarnię morską. 

Castell Capdepera 
Castell Capdepera położony jest na północno-wschodniej części Majorki, w odległości zaledwie 2 km od wschodniego wybrzeża. Powstał w strategicznym miejscu, na szczycie wzgórza Puig de Capdepera (159 m), z którego dobrze widać zarówno tereny położone wgłąb wyspy, linię brzegową i wody dzielące wyspę od Minorki. 

Wyspa znajdowała się w rękach Rzymian, natomiast między X i XII wiekiem okupowali ją muzułmanie. Gdy w końcu Majorka powróciła w ręce chrześcijan, król Jaume II zarządził powstanie Capdepera. By zapewnić kontrolę i bezpieczeństwo, a także osiedlić w jednym miejscu rozsianych po okolicy mieszkańców, nakazał stworzenie obwarowanej wioski z wcześniej istniejącą, pochodzącą z czasów arabskich, wieżą. Tak więc nazywany zamkiem Capdepera jest w rzeczywistością grodem, obronną osadą otoczoną murami. W latach świetności znajdowało się tu aż 150 domów! Z czasem, gdy minęło zagrożenie piractwem, osada stopniowo zaczęła się wyludniać. W XVIII w przekształciła się w garnizon dowodzony przez gubernatora, aż w 1854 r została całkowicie opuszczona.
 Castell Capdepera
 
Castell Capdepera został ogłoszony "Bien de Interes Cultural", hiszpańskim tytułem dziedzictwa kuturowego. Dziś zamek udostępniony jest zwiedzającym. Mury otaczające dawną wioskę tworzą kształt trójkąta. Wewnątrz zachowało się wiele dawnych budynków, choć obecny wygląd znacznie różni się od tego sprzed lat. Obwarowana wioska byla labiryntem wąskich uliczek i ciasnych domostw, dostosowanych do czasów i warunków, zapewniając schronienie przed korsarzami. 
 
Teren wznosi się od wejścia, aż do najwyższego punktu tego regionu, gdzie znajduje się kaplica Capilla de Nuestra Seńora de la Esperanza. Z tarasu widokowego możecie podziwiać piękną panoramę na wybrzeże z plażami, a także Minorkę na horyzoncie.  
Capilla Capdepera 
Najważniejszym punktem jest kościół z gotycką kaplicą dedykowaną początkowo Św. Janowi, a później poświęconą Virgen de la Esperanza, Madonnie Nadziei. Kościół został rozbudowany w XVI i XVIII wieku, a jego wnętrza kryje stary ołtarz z rzeźbą Chrystusa wykonaną z drzewa pomarańczowego. 
iglesia Capdepera 
Wieża znajdująca się obok kaplicy nosi nazwę La Torre de Miquel Nunis. Jest strażnicą zachowaną jeszcze z czasów atabskich. Toważna budowla ze względów historycznych- tutaj został podpisany traktat pokojowy, na mocy któego Minorka przeszła z rąk arabskich w ręce króla Aragonii. Wykonana z glinianych cegieł wieża oryginalnie mierzyła 10 metrów, czyli dwa razy tyle co dziś.

Torre de Miquel Nunis 
Na terenie Castell Capdepera znajdziecie Casa del Gobernador, dom gubernatora. W nim obecnie mieści się Museu de la Llata. Niewielkie, aczkolwiek ciekawe muzeum nawiązuje do wielowiekowej tradycji Majorki. La llata( lub el llatre) jest sztuką wyplatania liści palmowych, uprzednio odpowiednio przygotowanych, i tworzenie z nich różnych przedmiotów. Ta bardzo stara technika, starsza niż ceramika, obecnie jest praktykowana jedynie we wsiach Capdepera i Arta na Majorce.

la llata 
W muzeum można zobaczyć proces tworzenia koszy (uprawa, suszenie, bielenie, narzędzia itp.), jak również inne przedmioty np. kosze, miotły czy torebki. Na pewno wielokrotnie zauważycie na Majorce kobiety noszące torebki wykonane tą techniką.

torby z palmowych lisci 
Informacje praktyczne
 
Godziny otwarcia:
- w sezonie (15.III- 15.X.)  9:00-20:00
- poza sezonem (16.X.-14.III.) 9:00-17:00
 
Bilet wstępu to koszt 3E. Więcej informacji pod numerem telefonu: 971 81 87 46
 
Jarmark Średniowieczny w Capdepera

Jarmark Capdepera 
W trzecim tygodniu maja Capdepera przenosi się w czasie, by znowu poczuć średniowieczny klimat. W miasteczku organizowany jest Jarmark Średniowieczny, któremu towarzyszą piękne kostiumy i przebrania, charakterystyczna muzyka i liczne parady. Możecie podpatrzeć pracę średniowiecznych rzemieślników oraz zakupić ich wyroby na straganach. Kupcy również występują w strojach z epoki, nadając jarmarkowi klimatu i uroku.

Jarmark Capdepera
 
Zobaczycie pokazy sokolnicze, a także kobiety wyplatające z palmowych liści wspomniane wcześniej torby i kosze. Jarmark mieści się wśród uliczek prowadzących do twierdzy, a także za murami zamku. 
Życzymy Wam dobrej zabawy!

Cala Ratjada

W odległości zaledwie 2 kilometrów od Capdepera, na wybrzeżu, leży Cala Ratjada- uroczy kurort i portowe miasteczko. To dobre miejsce tak na dłuższe wakacje, jak również na jednorazową wizytę i spędzenie tu popołudnia. Warto połączyć zwiedzanie zamku Capdepera z popołudniowym spacerem i kawą w Cala Ratjada.
Cala Ratjada o zachodzie słońca 
Miasteczko jest malowniczo położone po obu stronach półwyspu Punta de Capdepera i z tego miejsca Majorki najbliżej do kolejnej atrakcji Balearów, Minorki. W pogodny dzień widać wybrzeże sąsiedniej wyspy z dawną jej stolicą, Ciutadellą. Między dwoma miejscowościami kursuje prom, a rejs trwa około godziny.
  
Życie miasteczka skupia się wokół portu i długiej promenady, wzdłuż której znajduje się wiele restauracji i barów. Wybrzeże jest skaliste, a z tarasów lokali rozciąga się piękna panorama.

Cala Ratjada
 
Promenada łączy port z  Platja Son Moll- niedużą miejską plażą typu piaszczysto- kamienistego. Nie jest to najlepsze miejsce dla małych dzieci, gdyż już parę metrów od brzegu nagle zwiększa się głębokość. W szczycie sezonu jest bardzo zatłoczona i głośna ze względu na bliskość hoteli i domów, zaś jesienno- zimową porą panuje tu spokój i jest to dobry czas na bezstresowy wypoczynek.

Platja Son Moll
 
Inna plaża ciesząca się popularnością, Cala Gat, znajduje się po drugiej stronie portu.
 
W niewielkiej odległości od miasteczka znajduje się latarnia morska. Możecie wybrać się na spacer przez piniowy las. Warto zobaczyć to miejsce ze względu na piękne widoki.

Cala Ratjada widoki 
Można oczywiście podjechać rowerem lub samochodem, ale droga jest wąska i dość stroma- jeśli nie lubicie prowadzić w takich warunkach, lepiej wybrać drogę pieszo.
Ponad stuletnia Faro de Capdepera latarnia mierzy 18 metrów wysokości i  wraz z siostrzaną latarnią, Faro d'Artrutx wybudowaną na wybrzeżu Minorki, strzeże i oświetla kanał oddzielający wyspy. 

Faro Cala Ratjada
 
Inną atrakcją miejscowości Cala Ratjada są ogrody Casa March, znane też pod nazwą Jardines Sa Torre Cega. Miejsce to spodoba się miłośnikom sztuki; na powierzchni 70.000 m2 poza pięką roślinnością zgromadzone są rzeźby wybitnych twórców hiszpańskich i zagranicznych.
Ogrody zostały ponowinie otwarte w 2010 roku, po kilku latach modernizacji i usuwaniu zniszczeń, których dokonała ogromna burza. Aby zwiedzić ogrody należy wcześniej zarezerwować wizytę (telefon: 971 563 033).